W jaki sposób dane generowane przez MES mogą być wykorzystane w raportach ESG?
Potrzeba transparentności i zrównoważonego rozwoju to tylko dwa najoczywistsze powody, dla których raportowanie ESG stało się obecnie nieodłącznym elementem strategii wielu przedsiębiorstw. Aby to raportowanie ESG mogło być wiarygodne, konieczne są z kolei systemy MES – kluczowe w gromadzeniu i analizie danych produkcyjnych. W jaki jeszcze sposób taki nowoczesny system MES może wspierać Twoją firmę w realizacji wymogów środowiskowych lub społecznych? Czy wpływa jakoś na zaprowadzenie ładu korporacyjnego?

W jaki sposób dane generowane przez MES mogą być wykorzystane w raportach ESG?
Potrzeba transparentności i zrównoważonego rozwoju to tylko dwa najoczywistsze powody, dla których raportowanie ESG stało się obecnie nieodłącznym elementem strategii wielu przedsiębiorstw. Aby to raportowanie ESG mogło być wiarygodne, konieczne są z kolei systemy MES – kluczowe w gromadzeniu i analizie danych produkcyjnych. W jaki jeszcze sposób taki nowoczesny system MES może wspierać Twoją firmę w realizacji wymogów środowiskowych lub społecznych? Czy wpływa jakoś na zaprowadzenie ładu korporacyjnego?

ESG – znaczenie i rola raportowania
ESG, czyli Environmental, Social, Governance, jest zestawem standardów oceniających wpływ działalności przedsiębiorstwa na:
- środowisko,
- pracowników,
- ład korporacyjny.
Raportowanie ESG zyskuje na znaczeniu zwłaszcza w świetle nowych regulacji – od 2026 roku obowiązuje Dyrektywa CSRD, ale wymogi te dotkną wiele firm już w 2025 roku. Co ważne, obowiązek tworzenia raportów ESG nie obejmuje wyłącznie dużych korporacji, lecz również przedsiębiorstwa działające w łańcuchach dostaw. Szczególne znaczenie ma to dla producentów przemysłowych.
Wykorzystanie danych MES w obszarach ESG
System MES dostarcza niezbędnych danych pozwalających Twojej firmie skutecznie monitorować i zarządzać działaniami w zakresie ESG. Dzięki szczegółowej rejestracji procesów produkcyjnych i zasobów, MES umożliwi Ci identyfikację obszarów wymagających poprawy i zapewni wsparcie przy podejmowaniu decyzji proekologicznych, społecznych oraz zarządczych.
Rola MES w ograniczaniu marnotrawstwa produkcyjnego
System MES odgrywa niezwykle istotną rolę w identyfikacji i eliminacji marnotrawstwa produkcyjnego, stanowiąc integralny element strategii ESG. Dzięki precyzyjnemu monitorowaniu procesów produkcyjnych stało się możliwym pełne zoptymalizowanie zużycia zasobów i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. System MES wspiera ESG w ramach takich aspektów jak:
- Environmental (aspekty środowiskowe) – system MES monitoruje zużycie wody i energii. Identyfikuje źródła odpadów i emisji CO₂, optymalizując zużycie surowców i redukując straty. Pozwala na eliminację nadprodukcji, przestojów oraz zbędnych ruchów, co przekłada się na redukcję zużycia energii, czasu i materiałów.
W tym zakresie nasz system Asiston Produkcja:
- zbiera dane z liczników mediów dzięki integracji z IoT;
- rejestruje przestoje, braki i straty surowcowe;
- przelicza wskaźniki zużycia, np. energii na jednostkę produktu.
- Social (aspekty społeczne/pracownicze)
W obszarze społecznym nasz system Asiston Produkcja:
- generuje raporty ergonomiczne (np. czas pracy na stanowisku);
- integruje się z ERP i WMS
- Governance (zarządzanie i ład korporacyjny) – system MES śledzi zgodność procesów z procedurami i standardami, zapewnia audytowalność danych oraz spójność ich raportowania. Traceability pozwala na pełną identyfikowalność partii, surowców i komponentów.
System Asiston Produkcja w kontekście zarządzania:
- umożliwia potwierdzanie kroków technologicznych przez operatorów;
- zapisuje historię zdarzeń w logach audytowych;
Jak widać, rola MES w ograniczaniu marnotrawstwa produkcyjnego jest niebagatelna. A jakie są te konkretne korzyści zastosowania tego systemu w raportowaniu ESG?
Jak wykorzystać dane z MES w raportach ESG?
POZNAJ ASISTON PRODUKCJA, ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ!
Dlaczego warto uwzględnić MES w strategii ESG?
Odpowiedź na to jest bardzo prosta – ponieważ przynosi liczne korzyści. Jeśli zdecydujesz się na podobny krok w swojej firmie, zyskasz dzięki temu:
- pełną transparentność danych ESG w całej swojej organizacji – budując zaufanie partnerów i przewagę konkurencyjną na rynku;
- możliwość spełnienia wymagań raportowych – wynikających z dyrektywy CSRD i oczekiwań interesariuszy.
Oprócz tego uwzględnienie systemu MES w strategii ESG realnie poprawia wskaźniki środowiskowe, społeczne i zarządcze, dzięki czemu Twoja firma będzie dziać bardziej efektywnie i przede wszystkim bardziej odpowiedzialnie.
Nowoczesny system MES, taki jak Asiston Produkcja, to nie tylko narzędzie do automatyzacji i zwiększania efektywności produkcji, ale także fundament budowania strategii ESG opartej na rzetelnych danych, szybkim reagowaniu na ryzyka i długofalowej wartości. Dzięki niemu osiągniesz więcej i to wyraźnie mniejszym kosztem.
Najpopularniejsze wpisy

MES jako narzędzie wspierające implementację…
Jednym z kluczowych elementów realizacji strategii gospodarki o obiegu zamkniętym…

Jak nowoczesne systemy MES redukują…
Zmniejszanie ilości odpadów to nie tylko kwestia troski o środowisko,…

Czy wdrożenie systemów MES może…
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz potrzeby zwiększania efektywności produkcji,…

W jaki sposób MES może…
System MES to oprogramowanie mające na celu optymalizację produkcji. Jak…
Najpopularniejsze wpisy

MES jako narzędzie wspierające implementację strategii GOZ w przemyśle

Jak nowoczesne systemy MES redukują odpady i wspierają zarządzanie materiałami?

Czy wdrożenie systemów MES może ograniczyć marnowanie energii w procesach produkcyjnych, pomagając osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju?

W jaki sposób MES może przyczynić się do minimalizacji strat surowców i optymalizacji procesu produkcyjnego?
Zobacz nasze realizacjeNasze realizacje
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system usprawniający zarządzanie obiegiem dokumentów oraz komunikację wewnętrzną w firmie.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.
Dla firmy Ekolhouse zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy nowoczesną platformę sprzedażową Asiston B2B, która pomogła w usprawnieniu kontaktu z kontrahentami i zapewniła wiele dodatkowych udogodnień.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system do zarządzania procesami logistyki magazynowej z rozbudowanymi modułami przyjęć i wydań magazynowych dla firmy Krakfach.
Dla firmy ART-MAR zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy internetową hurtownię sprzedaży B2B, która pomogła usprawnić zarządzanie procesami i umożliwiła dalszy dynamiczny rozwój organizacji.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy wyposażony w rozbudowany moduł pism przychodzących i wychodzących system elektronicznego obiegu dokumentów, który pozwolił na automatyzację procesów finansowych w firmie Pyzak.
W ramach realizacji dla firmy Paxer zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy zintegrowaną z Subiektem Nexo i Przelewy24 internetową hurtownię B2B, która usprawniła proces zarządzania cenami produktów.
Dla naszego Klienta – hurtowni podzespołów elektronicznych Micros – stworzyliśmy skalowalną i intuicyjną platformę sprzedaży B2B, którą wyposażyliśmy w system filtrów, moduł negocjacji oraz wiele innych nowoczesnych rozwiązań.
W ramach naszej realizacji dla FotoGift4u przygotowaliśmy oparty o narzędzia Asiston WMS i Asiston Produkcja, zintegrowany system pozwalający na automatyzację procesów magazynowych i produkcyjnych.
W ramach naszej realizacji dla firmy PESTAR zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy elektroniczny obieg dokumentów. System Asiston EOD wyposażyliśmy także w dopasowane do potrzeb organizacji funkcjonalności, które pozwoliły na usprawnienie kluczowych procesów biznesowych.
Zaprojektowanie systemu do kontroli przyjęć i wydań magazynowych.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy platformę B2B, której głównym celem jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.
Celem zaprojektowania i wdrożenia platformy B2B jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.
Wdrożenie systemu Asiston EOD miało na celu usprawnienie zarządzania, przechowywania oraz obiegu dokumentów, a także komunikacji wewnątrz firmy.
Głównym celem wprowadzenia systemu elektronicznego obiegu dokumentów była potrzeba usprawnienia zarządzania obiegiem dokumentów oraz komunikacją wewnętrzną w firmie.
Wprowadziliśmy elektroniczny obieg informacji oraz dokumentów, usprawniający komunikację i współpracę pomiędzy oddalonymi ośrodkami
Zaprojektowaliśmy oraz wdrożyliśmy system, który usprawnił i uporządkował pracę całego skupu, pozwalając rejestrować towary.
Zainteresowany wdrożeniem systemu w Twojej firmie? Porozmawiajmy.
Dane firmy
Asiston Sp. z o. o.
ul. Nad Przyrwą 13
35-234 Rzeszów
REGON: 061443359
NIP: 9212029007
KRS: 0000429107