W jaki sposób MES może przyczynić się do minimalizacji strat surowców i optymalizacji procesu produkcyjnego?
W dobie trwającej obecnie czwartej rewolucji przemysłowej kwestie takie jak integracja systemów informatycznych z maszynami produkcyjnymi, zbieranie i analiza danych produkcyjnych czy też automatyczne wykrywanie przestojów budzą coraz większe zainteresowanie nowoczesnych przedsiębiorstw. Nic więc dziwnego, że wspierające zarządzanie produkcją oprogramowanie MES również cieszy się rosnącą popularnością. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co to jest MES i jakie korzyści może on przynieść Twojej organizacji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

W jaki sposób MES może przyczynić się do minimalizacji strat surowców i optymalizacji procesu produkcyjnego?
W dobie trwającej obecnie czwartej rewolucji przemysłowej kwestie takie jak integracja systemów informatycznych z maszynami produkcyjnymi, zbieranie i analiza danych produkcyjnych czy też automatyczne wykrywanie przestojów budzą coraz większe zainteresowanie nowoczesnych przedsiębiorstw. Nic więc dziwnego, że wspierające zarządzanie produkcją oprogramowanie MES również cieszy się rosnącą popularnością. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co to jest MES i jakie korzyści może on przynieść Twojej organizacji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Co to jest MES i jak działa?
MES (manufacturing execution system) czyli system zarządzania produkcją to jedno z narzędzi informatycznych wykorzystywanych do optymalizacji procesów produkcyjnych. Oprogramowanie to pozwala między innymi na monitorowanie i kontrolowanie procesów w czasie rzeczywistym. Dzięki swoim rozbudowanym funkcjonalnościom przynosi ono jednak jeszcze więcej korzyści takich jak minimalizowanie strat surowców czy redukcja zużycia energii. Wdrożenie systemu MES jest więc metodą optymalizacji produkcji, która wspiera dodatkowo zrównoważony rozwój i implementację strategii GOZ w przemyśle.

System MES a zrównoważony rozwój. Korzyści z wdrożenia oprogramowania dla produkcji
Dzięki możliwości automatyzacji produkcji system MES w znaczącym stopniu przyczynia się do zwiększenia efektywności firmy oraz zadowolenia jej klientów, a także do minimalizacji strat i redukcji negatywnego wpływu na środowisko. W jaki konkretny sposób się to jednak dzieje? Aby się tego dowiedzieć, przyjrzyjmy się poszczególnym korzyściom wynikającym z wdrożenia systemu MES dla produkcji.
Redukcja odpadów i zużycia energii
Jednym z najważniejszych benefitów płynących z implementacji programu do zarządzania produkcją jest minimalizacja strat i zmniejszenie zużycia energii. Omawiany przez nas system umożliwia osiągnięcie tej korzyści przede wszystkim dzięki możliwości automatycznego zbierania danych z maszyn, co pozwala na kontrolowanie jakości i błyskawiczne wykrywanie awarii, które mogłyby doprowadzić do powstawania wadliwych produktów i odpadów. Dodatkowo zebrane dane posłużyć mogą do identyfikacji nieoptymalnie działających procesów produkcyjnych oraz do zmiany tych elementów, które przekładają się na straty.
Redukcja zużycia energii i bardziej efektywne wykorzystanie zasobów to dla firm produkcyjnych przede wszystkim znaczące oszczędności. Wielu przedsiębiorców interesować tu będzie jednak również zależność między wdrożeniem systemu MES a zrównoważonym rozwojem. Ze względu na obowiązek raportowania ESG (w ramach którego przekazywane są między innymi informacje o wpływie na środowisko) czynniki takie jak redukcja odpadów i ograniczenie śladu węglowego będą bowiem odgrywać coraz ważniejszą rolę.
Poprawa efektywności operacyjnej
Kolejną istotną korzyścią wdrożenia systemu MES jest znacząca poprawa efektywności operacyjnej, która przekłada się na zwiększenie przewagi konkurencyjnej. Omawiany wzrost wydajności wynika między innymi z zapewnianych przez to oprogramowanie możliwości:
- eliminacji wąskich gardeł dzięki zbieranym z hali produkcyjnej danym;
- bardziej efektywnego wykorzystania zasobów;
- lepszego zarządzania jakością w MES, co przekłada się na ograniczenie strat i odpadów;
- poprawy efektywności kosztowej wynikającej między innymi ze zmniejszenia zużycia energii.
Wydłużenie cyklu życia produktów
Ostatnią korzyścią zastosowania systemu MES w przemyśle, której się przyjrzymy, jest wspieranie założeń strategii GOZ (gospodarki o obiegu zamkniętym). Oprogramowanie to dostarcza między innymi danych na temat pochodzenia odpadów, co może pozwolić na ich ponowne wykorzystanie. Tym samym MES przyczynia się do wydłużenia cyklu życia produktów i minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko.

Chcesz zoptymalizować swoje procesy produkcyjne?
WYKORZYSTAJ SYSTEM ASISTON PRODUKCJA!System MES w produkcji. Podsumowanie i perspektywy na przyszłość
W dobie Przemysłu 4.0, kiedy cyfrowa transformacja firmy jest już niemal niezbędna do zachowania konkurencyjności, wdrożenie systemu do zarządzania produkcją staje się ważnym wyzwaniem, przed którym stoi wielu przedsiębiorców. Wiedzą o tym również dostawcy MES, którzy oferują obecnie rozmaite rozwiązania.
Aby osiągnąć najwięcej korzyści z implementacji tego rodzaju oprogramowania, trzeba jednak zadbać przede wszystkim o odpowiednie dopasowanie programu do specyfiki organizacji. Takie dopasowanie zapewnia system MES Asiston Produkcja, który odpowiada na najważniejsze potrzeby zarówno średnich, jak i dużych przedsiębiorstw. Dzięki temu pozwala on na kompleksową optymalizację procesów produkcyjnych i pomaga firmom funkcjonować w obecnych realiach rynkowych.
Najpopularniejsze wpisy

Kody kreskowe – tani i…
Kody kreskowe są narzędziem ułatwiającym prowadzenie współczesnego przedsiębiorstwa. Pozwalają gromadzić…

5 wyzwań kierownika magazynu
Zarządzanie magazynem jest kluczowym procesem, który nie tylko wymaga precyzji…

Co oznacza Cyfrowy Paszport Produktu…
UE zamierza wprowadzić mechanizm elektronicznych dokumentów, który pozwoli użytkownikom śledzić…

9 kroków do skutecznego wdrożenia…
Odkryj kluczowe kroki, które zapewnią efektywne wdrożenie systemu zarządzania magazynem…
Zobacz nasze realizacjeNasze realizacje
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system usprawniający zarządzanie obiegiem dokumentów oraz komunikację wewnętrzną w firmie.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.
Dla firmy Ekolhouse zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy nowoczesną platformę sprzedażową Asiston B2B, która pomogła w usprawnieniu kontaktu z kontrahentami i zapewniła wiele dodatkowych udogodnień.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system do zarządzania procesami logistyki magazynowej z rozbudowanymi modułami przyjęć i wydań magazynowych dla firmy Krakfach.
Dla firmy ART-MAR zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy internetową hurtownię sprzedaży B2B, która pomogła usprawnić zarządzanie procesami i umożliwiła dalszy dynamiczny rozwój organizacji.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy wyposażony w rozbudowany moduł pism przychodzących i wychodzących system elektronicznego obiegu dokumentów, który pozwolił na automatyzację procesów finansowych w firmie Pyzak.
W ramach realizacji dla firmy Paxer zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy zintegrowaną z Subiektem Nexo i Przelewy24 internetową hurtownię B2B, która usprawniła proces zarządzania cenami produktów.
Dla naszego Klienta – hurtowni podzespołów elektronicznych Micros – stworzyliśmy skalowalną i intuicyjną platformę sprzedaży B2B, którą wyposażyliśmy w system filtrów, moduł negocjacji oraz wiele innych nowoczesnych rozwiązań.
W ramach naszej realizacji dla FotoGift4u przygotowaliśmy oparty o narzędzia Asiston WMS i Asiston Produkcja, zintegrowany system pozwalający na automatyzację procesów magazynowych i produkcyjnych.
W ramach naszej realizacji dla firmy PESTAR zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy elektroniczny obieg dokumentów. System Asiston EOD wyposażyliśmy także w dopasowane do potrzeb organizacji funkcjonalności, które pozwoliły na usprawnienie kluczowych procesów biznesowych.
Zaprojektowanie systemu do kontroli przyjęć i wydań magazynowych.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy platformę B2B, której głównym celem jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.
Celem zaprojektowania i wdrożenia platformy B2B jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.
Wdrożenie systemu Asiston EOD miało na celu usprawnienie zarządzania, przechowywania oraz obiegu dokumentów, a także komunikacji wewnątrz firmy.
Głównym celem wprowadzenia systemu elektronicznego obiegu dokumentów była potrzeba usprawnienia zarządzania obiegiem dokumentów oraz komunikacją wewnętrzną w firmie.
Wprowadziliśmy elektroniczny obieg informacji oraz dokumentów, usprawniający komunikację i współpracę pomiędzy oddalonymi ośrodkami
Zaprojektowaliśmy oraz wdrożyliśmy system, który usprawnił i uporządkował pracę całego skupu, pozwalając rejestrować towary.
Zainteresowany wdrożeniem systemu w Twojej firmie? Porozmawiajmy.
Dane firmy
Asiston Sp. z o. o.
ul. Nad Przyrwą 13
35-234 Rzeszów
REGON: 061443359
NIP: 9212029007
KRS: 0000429107