W jaki sposób optymalizacja tras i procesów magazynowych z pomocą WMS wpływa na redukcję emisji w transporcie i przechowywaniu?
Bez profesjonalnej optymalizacji tras i procesów magazynowych nie sposób wyobrazić sobie obecnie funkcjonowanie współczesnej logistyki. Czynniki te nie tylko poprawiają efektywność operacyjną, ale także wspierają zrównoważony rozwój. Dzięki systemom zarządzania magazynem (WMS), Twoje przedsiębiorstwo może osiągnąć znaczne oszczędności, redukując przy tym swój ślad węglowy. W jaki sposób? Na jakiej zasadzie wdrożenie systemu WMS wpływa na procesy magazynowe, transportowe, a nawet na zmniejszenie emisji CO2 w logistyce?

W jaki sposób optymalizacja tras i procesów magazynowych z pomocą WMS wpływa na redukcję emisji w transporcie i przechowywaniu?
Bez profesjonalnej optymalizacji tras i procesów magazynowych nie sposób wyobrazić sobie obecnie funkcjonowanie współczesnej logistyki. Czynniki te nie tylko poprawiają efektywność operacyjną, ale także wspierają zrównoważony rozwój. Dzięki systemom zarządzania magazynem (WMS), Twoje przedsiębiorstwo może osiągnąć znaczne oszczędności, redukując przy tym swój ślad węglowy. W jaki sposób? Na jakiej zasadzie wdrożenie systemu WMS wpływa na procesy magazynowe, transportowe, a nawet na zmniejszenie emisji CO2 w logistyce?

Czym jest system gospodarki magazynowej?
System gospodarki magazynowej, czyli popularny WMS (z ang. Warehouse Management System), to zaawansowane oprogramowanie umożliwiające zarządzanie procesami w magazynach. Zarządzanie to obejmuje:
- przyjęcie towaru,
- składowanie towaru,
- kompletację i wysyłkę.
Dzięki automatyzacji wielu operacji, takich jak kontrola stanów magazynowych, lokalizowanie produktów czy zarządzanie zamówieniami, WMS znacząco poprawi Twoją efektywność i precyzję podejmowanych działań logistycznych. Jak to robi?
WMS w logistyce – jak to działa?
System WMS w logistyce umożliwia precyzyjne zarządzanie Twoją przestrzenią magazynową oraz monitorowanie przepływu towarów w czasie rzeczywistym. Dzięki integracji z innymi systemami, na czele z ERP (Enterprise Resource Planning), WMS pozwala Ci na:
- automatyczne generowanie zamówień,
- optymalizowanie tras kompletacji,
- minimalizowanie trudnych do uniknięcia błędów ludzkich.
Jako element cyfryzacji procesów magazynowych, system ten pozwala na znaczne usprawnienie działalności we wszystkich firmach logistycznych.
Korzyści z wdrożenia systemu WMS w magazynach
Wiesz już, czym jest ten cały WMS oraz jak działa. Czas przejść do tego, co najbardziej interesuje wszystkich przedsiębiorców, czyli do realnych korzyści. Na co przełoży się wdrożenie systemu WMS?
Zarządzanie przestrzenią magazynową
Wdrożenie systemu WMS pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową poprzez inteligentne zarządzanie układem regałów oraz umiejętnym lokalizowaniem towarów w magazynie. Dzięki dokładnym informacjom na temat stanów magazynowych, Twoja firma będzie w stanie uniknąć nadmiaru zapasów, co wpłynie na zmniejszenie koniecznej, użytkowanej powierzchni magazynowej, a więc i na ograniczenie kosztów.
Automatyzacja procesów magazynowych
Automatyzacja procesów magazynowych dzięki WMS pozwoli Ci na zminimalizowanie błędów oraz skrócenie czasu realizacji zamówień. Dzięki temu szybko i bezbłędnie przeprowadzisz takie procesy jak:
- przyjęcie towarów,
- ich rozmieszczenie,
- kompletacja nowych zamówień.
Wszystko to wpłynie bezpośrednio na poprawę efektywności operacyjnej Twojego magazynu.
Optymalizacja tras i efektywność transportu
Optymalizacja tras to jeden z najważniejszych aspektów wpływających na redukcję kosztów i emisji CO2 w logistyce. Dzięki systemowi WMS będziesz w stanie zaplanować najbardziej efektywne trasy dla Twoich pojazdów transportowych, zmniejszając liczbę przejazdów oraz czas poświęcony na realizację dostaw. Optymalizacja tras pomoże Ci również zmniejszyć zużycie paliwa i redukcję emisji spalin, a to oznacza znaczącą ulgę dla środowiska. I jest to coś, czym Twoja firma będzie mogła się poszczycić.
Jak system WMS wspiera redukcję emisji CO2 w zarządzaniu przepływem towarów?
Optymalizacja tras to nie jest jedyny sposób ograniczania emisji CO2 w logistyce. Magazynowy system informatyczny WMS to także:
- zmniejszenie zużycia energii – dzięki automatyzacji procesów oraz lepszemu zarządzaniu zapasami;
- ograniczenie liczby przejazdów – WMS umożliwia optymalizację tras kompletacji i transportu, ograniczając liczbą przejazdów w obrębie magazynu oraz na trasach transportowych;
- redukcja odpadów i ekologiczne pakowanie – system WMS wspiera także procesy związane z redukcją odpadów, unikaniem nadprodukcji, nadmiarem opakowań oraz wprowadzeniem ekologicznych metod pakowania.
Chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach z wdrożenia systemu zarządzania magazynem?
SPRAWDŹ ASISTON WMS!
Podsumowanie
Współczesna logistyka coraz częściej wykorzystuje systemy zarządzania magazynem. Wiodącym rozwiązaniem jest i pozostanie WMS – podstawowe narzędzie do poprawy efektywności i redukcji śladu węglowego. Systemy te pozwalają na automatyzację procesów magazynowych, nie tylko przyspieszając operacje, ale i zmniejszając ilość odpadów oraz zużycie energii. Co więcej, ponieważ jednym z największych wyzwań stojących przed firmami logistycznymi jest redukcja emisji CO2, a to wymaga optymalizacji procesów magazynowych i transportowych, systemy WMS oferują umożliwiające to rozwiązania. Chodzi tu przede wszystkim o optymalizację tras, zarządzanie zapasami i cyfryzację procesów, które mogą przyczynić się do redukcji emisji CO2. Twoja firma logistyczna nie tylko będzie mogła realnie dążyć do zrównoważonego rozwoju poprzez zmniejszenie zużycia energii, redukcję marnotrawstwa i zwiększenie efektywności operacyjnej, ale również, dzięki integracji z ERP oraz zastosowaniu standardów GS1, zyska pełną identyfikowalność produktów. Agregacja danych o emisjach w całym łańcuchu dostaw umożliwia lepsze zarządzanie wpływem logistycznym na środowisko, wspierając w ten sposób działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. W efekcie, zmniejszenie śladu węglowego będzie jednym z wielu wymiernych rezultatów tych działań.
Najpopularniejsze wpisy

9 kroków do skutecznego wdrożenia…
Odkryj kluczowe kroki, które zapewnią efektywne wdrożenie systemu zarządzania magazynem…

Czy wdrożenie systemów WMS może…
Jednym z kluczowych narzędzi wspierających te działania jest system WMS,…

5 kluczowych korzyści z wdrożenia…
Dynamiczny rozwój branży logistycznej i rosnące wymagania klientów wymuszają na…

Czym się różni system WMS…
Zastanawiasz się czym się różni system WMS od ERP? Różnice…
Zobacz nasze realizacjeNasze realizacje
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system usprawniający zarządzanie obiegiem dokumentów oraz komunikację wewnętrzną w firmie.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.
Dla firmy Ekolhouse zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy nowoczesną platformę sprzedażową Asiston B2B, która pomogła w usprawnieniu kontaktu z kontrahentami i zapewniła wiele dodatkowych udogodnień.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system do zarządzania procesami logistyki magazynowej z rozbudowanymi modułami przyjęć i wydań magazynowych dla firmy Krakfach.
Dla firmy ART-MAR zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy internetową hurtownię sprzedaży B2B, która pomogła usprawnić zarządzanie procesami i umożliwiła dalszy dynamiczny rozwój organizacji.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy wyposażony w rozbudowany moduł pism przychodzących i wychodzących system elektronicznego obiegu dokumentów, który pozwolił na automatyzację procesów finansowych w firmie Pyzak.
W ramach realizacji dla firmy Paxer zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy zintegrowaną z Subiektem Nexo i Przelewy24 internetową hurtownię B2B, która usprawniła proces zarządzania cenami produktów.
Dla naszego Klienta – hurtowni podzespołów elektronicznych Micros – stworzyliśmy skalowalną i intuicyjną platformę sprzedaży B2B, którą wyposażyliśmy w system filtrów, moduł negocjacji oraz wiele innych nowoczesnych rozwiązań.
W ramach naszej realizacji dla FotoGift4u przygotowaliśmy oparty o narzędzia Asiston WMS i Asiston Produkcja, zintegrowany system pozwalający na automatyzację procesów magazynowych i produkcyjnych.
W ramach naszej realizacji dla firmy PESTAR zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy elektroniczny obieg dokumentów. System Asiston EOD wyposażyliśmy także w dopasowane do potrzeb organizacji funkcjonalności, które pozwoliły na usprawnienie kluczowych procesów biznesowych.
Zaprojektowanie systemu do kontroli przyjęć i wydań magazynowych.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy platformę B2B, której głównym celem jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.
Celem zaprojektowania i wdrożenia platformy B2B jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.
Wdrożenie systemu Asiston EOD miało na celu usprawnienie zarządzania, przechowywania oraz obiegu dokumentów, a także komunikacji wewnątrz firmy.
Głównym celem wprowadzenia systemu elektronicznego obiegu dokumentów była potrzeba usprawnienia zarządzania obiegiem dokumentów oraz komunikacją wewnętrzną w firmie.
Wprowadziliśmy elektroniczny obieg informacji oraz dokumentów, usprawniający komunikację i współpracę pomiędzy oddalonymi ośrodkami
Zaprojektowaliśmy oraz wdrożyliśmy system, który usprawnił i uporządkował pracę całego skupu, pozwalając rejestrować towary.
Zainteresowany wdrożeniem systemu w Twojej firmie? Porozmawiajmy.
Dane firmy
Asiston Sp. z o. o.
ul. Nad Przyrwą 13
35-234 Rzeszów
REGON: 061443359
NIP: 9212029007
KRS: 0000429107