Nowoczesne magazyny. Co musisz o nich wiedzieć?

Smart warehouse

Nowoczesne magazyny. Co musisz o nich wiedzieć?

Zauważalny trend w ostatnich latach, w którym rynek magazynowy stale się powiększa, jest impulsem do rozważań dla przedsiębiorców czy warto inwestować w nowoczesne magazyny. Zmiany trendów sektora e-commerce powoduje, że branża magazynowa stale ulega rozwojowi, modernizacji oraz unowocześnieniu. Dzieje się tak, aby w jak największym stopniu sprostać oczekiwaniom użytkowników i ułatwić im pracę. W głównej mierze zmiany zauważalne są podczas dystrybucji towarów, produkcji oraz w zarządzaniu zaopatrzeniem.

Branża hurtowa i dystrybucyjna przechodzi aktualnie zmianę sposobu działania w zakresie magazynowania i realizacji zamówień. To dlatego wymaga nowoczesnej metamorfozy w celu zaspokojenia rosnącego popytu. W obliczu zwiększającej się presji oferowania niższych cen, krótszych terminów dostaw i spersonalizowanych usług w zmieniającym się środowisku wielokanałowym, odnoszący sukcesy i doświadczeni handlowcy oraz dystrybutorzy muszą unowocześnić swoją działalność, aby zachować konkurencyjność.

Wymagania ze strony producentów zmuszają firmy do zwracania uwagi na wydajność, sprzedawcy detaliczni domagają się bardziej responsywnej obsługi, a klienci końcowi szukają wielokanałowych, osobistych doświadczeń. Oznacza to, że firmy muszą stawić czoła tym wyzwaniom, wykorzystując właściwą technologię, aby zabezpieczyć swoją działalność na przyszłość. Aby firmy zachowały aktualność muszą iść do przodu, a każda ich zwłoka może oznaczać, że  wkrótce zostaną w tyle, ponieważ konkurenci przejmą inicjatywę i wykorzystają moc cyfrowej transformacji.

Nowoczesny magazyn – czyli jaki?

Z roku na rok do użytku oddaje się coraz więcej powierzchni magazynowych. Powierzchnie te są coraz większe oraz coraz bardziej poddawane automatyzacji. Co zrobić, aby magazyn w jak najlepszym stopniu spełniał oczekiwania osób z niego korzystających?

Obecnie, aby magazyn został uznany za nowoczesny, powinien być wyposażony w najnowszą technologię, która wspiera procesy związane z kompletacją zamówień, zarządzaniem zapasami oraz transportu wewnątrzmagazynowego.

Nowoczesny magazyn

Magazyny charakteryzują się posiadaniem oznaczenia klasy na podstawie standardów i jakości. Najwyższe z możliwych klas to A+ oraz A++.  Magazyn z takim oznaczeniem gwarantuje najwyższej jakości wyposażenie min.:

  • zabezpieczenia przeciwpożarowe,
  • monitoring,
  • odpowiednie oświetlenie,
  • właściwie zorganizowany parking z placem manewrowym oraz łatwym dojazdem do magazynu,
  • odpowiednia wysokość oraz głębokość, brak budynków mieszkalnych w otoczeniu magazynu

Właściwe rozplanowanie powierzchni magazynowych, może w znacznym stopniu ułatwić pracę magazynierom. Wykorzystanie takich regałów, które zapewnią maksymalne wykorzystanie powierzchni umożliwia powiększanie asortymentu, tym samym pozostając na tej samej powierzchni. Nowoczesny magazyn to nie tylko budynek, ale także wszystkie systemy jakich używa.

Obecnie na rynku jest coraz więcej systemów i aplikacji, które podpowiadają w jaki sposób rozplanować magazyn tak, aby działania na nim były ograniczone do niezbędnego minimum oraz żeby pracownik nie miał problemu ze skompletowaniem całego zamówienia. Połączenie kilku płaszczyzn, poprzez zastosowanie rozwiązań z Przemysłu 4.0 skutkuje automatyzacją działań. Zamówienia w systemach generują się samoczynnie, przez co ogranicza się możliwość pomyłki ze strony pracownika i zwiększa się satysfakcja klienta. Zarządzanie nowoczesnym magazynem jest efektywniejsze w momencie wykorzystania odpowiednich systemów informatycznych, które usprawniają i ułatwiają prace na magazynie.

O trendach w zarządzaniu magazynem w 2022 roku przeczytasz tutaj.

Połączenie magazynu z systemami WMS i ERP pozwala dostarczać informacje bardzo szybko, ograniczać pomyłki, umożliwia dużą automatyzację. Pracownicy muszą wykonać znacznie mniejszą ilość pracy niż przed automatyzacją. Co za tym idzie? Właściwie przystosowany magazyn pozwala ograniczać zatrudnienie co przekłada się na zmniejszenie kosztów w przedsiębiorstwie.

Zastosowanie systemów informatycznych umożliwia monitorowanie oraz zarządzanie procesami magazynowymi w rzeczywistym czasie, co umożliwia optymalizację przepływów towarów, obsługę terminali oraz kompletację i składowanie towarów. Systemy WMS charakteryzują się dużą uniwersalnością, a także użytecznością w dostosowaniu się do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa oraz poszczególnych działów logistycznych.

Warto skorzystać z działań, które przyczynią się do automatyzacji procesów na magazynie, gdyż jest to jeden z podstawowych sposobów na optymalizację kosztów, usprawnienia działania, oraz ograniczenia zbędnych inwestycji na dodatkową przestrzeń magazynową. Połączenie nowoczesnych systemów oraz urządzeń jest w stanie zapewnić sporo korzyści dla przedsiębiorstwa.

System do zarządzania magazynem Asiston WMS umożliwia firmom na zwiększenie wydajności i konkurencyjności poprzez usprawnienie zarządzania zapasami, automatyzację procesów biznesowych i optymalizację przetwarzania zamówień. Nasz system pozwala wyeliminować ręczne procesy biznesowe, dzięki czemu można pracować mądrzej, a nie ciężej, aby rozwijać swoją firmę.