Trendy w zarządzaniu magazynem w 2022 roku

Trendy w zarządzaniu magazynem 2022

Trendy w zarządzaniu magazynem w 2022 roku

Wszyscy jesteśmy gotowi na to, żeby pożegnać się z rokiem 2021 i powitać 2022. Nadszedł czas, aby przygotować się na nadchodzący rok z nowymi pomysłami i strategiami, które mogą zwiększyć produktywność i wydajność przedsiębiorstwa. Warto więc być na bieżąco z najnowszymi trendami w magazynowaniu, które mogą pomóc nam wyprzedzić konkurencję.

Aktualnie coraz więcej firm wchodzi w czwartą rewolucję przemysłową. Wdrożenie systemu do zarządzania magazynem będzie na pewno najbardziej opłacalnym i najszybszym sposobem na zwiększenie efektywności operacji magazynowych. W miarę zbliżania się do 2022 r. technologie zarządzania magazynem prawdopodobnie będą rosły w zawrotnym tempie. Przedstawiamy trendy w zarządzaniu magazynem, które będą istotne w przyszłym roku.

Zrównoważone magazynowanie

W 2022 roku będziemy świadkami radykalnej zmiany technik zarządzania magazynowaniem. Coraz więcej właścicieli firm będzie szukało w nadchodzącym roku zrównoważonych magazynów. Pozwoli to znacznie obniżyć rachunki za media oraz zapewnić pracownikom ekologiczne przedsiębiorstwo, którego będąc częścią są dumni. Jakie są sposoby wyboru zrównoważonego magazynowania?

  1. Inwestycja w energooszczędny sprzęt może być jedną z najskuteczniejszych sposobów na uczynienie magazynu bardziej przyjaznym dla środowiska.
  2. Odpowiedzialne zużycie opakowań pozwoli na zużycie mniejszej ilości odpadów.
  3. Technologia Blockchain pomoże w stworzeniu wydajnego systemu rejestrowania wielu transakcji, śledzenia zasobów i łatwego dostępu do zarządzania dokumentami.

Automatyzacja (sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe)

W 2022 r. prawdopodobnie zostaną zintegrowane coraz bardziej zaawansowane technologie, takie jak: robotyka, uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja. Może być to trudne, ponieważ niektóre zadania zawsze będą tańsze, jeśli zostaną podjęte przez ludzi. Jednak menedżerowie będą musieli znaleźć sposób na wdrożenie robotyki, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, aby usprawnić operacje. Jakie więc wdrożenia zdominują rok 2022?

  1. Śledzenie w czasie rzeczywistym operacji magazynowych i wysyłek za pomocą analizy biznesowej, co ostatecznie zmieni zarządzanie magazynem. Proces będzie polegał głównie na inspekcjach, opakowaniach i innych elementach wykorzystujących sztuczną inteligencję.
  2. Automatyzacja pracochłonnych czynności, takich jak: samozarządzanie systemami inwentaryzacyjnymi, „samojezdne” wózki widłowe, autonomiczne pojazdy naziemne i inne zadania zmniejszające zależność od czynności manualnych.
  3. Prognozowanie popytu dzięki rozwiązaniom magazynowym.

Internet rzeczy (IoT)

Internet rzeczy zyskuje na znaczącej popularności na całym świecie i szybko zmierza w kierunku akceptacji w jego głównym nurcie. W ostatnich latach nastąpił duży wzrost liczby podłączonych urządzeń we wszystkich aspektach naszego codziennego życia. Przemysł wytwórczy odpowiada za dużą część światowych wydatków na IoT.

Trafnym przykładem IoT w zarządzaniu magazynem jest Identyfikacja radiowa (RFID). Odnosi się do technologii, w której dane cyfrowe zakodowane w tagach RFID lub inteligentnych etykietach są przechwytywane przez czytnik za pomocą fal radiowych. RFID jest podobne do kodowania kreskowego, ponieważ dane ze znacznika lub etykiety są przechwytywane przez urządzenie, które przechowuje dane w bazie danych. RFID ma jednak kilka zalet w porównaniu z systemami, które wykorzystują oprogramowanie do śledzenia zasobów za pomocą kodów kreskowych. Najbardziej godne uwagi jest to, że dane tagów RFID można odczytać poza zasięgiem wzroku, podczas gdy kody kreskowe muszą być wyrównane ze skanerem optycznym. Technologia RFID jest wykorzystywana w wielu branżach do wykonywania zadań takich jak:

  • Śledzeniu zasobów – śledzenie personelu
  • Identyfikacji tożsamości
  • Zarządzaniu łańcuchem dostaw
  • Zapobieganiu fałszerstwom
  • Zarządzaniu zapasami

Łańcuch dostaw 4.0

Czwarta rewolucja przemysłowa znacznie poprawiła sposób, w jaki zarządzamy operacjami łańcucha dostaw, wdrażając technologie nowej generacji, takie jak sztuczna inteligencja, IoT, Blockchain i przetwarzanie w chmurze.

W rezultacie zapewniła pełną przejrzystość i łączność w różnych działaniach, pozwalając przedsiębiorstwom śledzenie przesyłek i automatyzację przepływów pracy. W nadchodzącym roku łańcuch dostaw 4.0 będzie stale i na większą skalę wkraczał do firm.

Przetwarzanie w chmurze

Przetwarzanie w chmurze przyniosło przełomowe zmiany w branży produkcyjnej, zwłaszcza jeśli chodzi o zarządzanie magazynem. Wprowadzenie usług w chmurze pozwoliło małym producentom, sprzedawcom detalicznym i firmom handlu elektronicznego na usprawnienie operacji magazynowych i uzyskanie znacznych oszczędności kosztów.

Poza tym system do zarządzania magazynem w chmurze wyeliminuje potrzebę utrzymywania złożonej infrastruktury sprzętowej/programowej, dzięki czemu koszty ogólne są ograniczone do minimum. W 2022 roku będziemy świadkami powszechnego przyjęcia systemu w chmurze w różnych branżach w procesach zarządzania magazynem i zapasami.

W przypadku zarządzania zapasami chmura obliczeniowa może być kluczem do:

  • Zarządzania relacjami z dostawcami w jednym miejscu
  • Poprawy wydajności dzięki analizie danych
  • Dostępu do systemów i dokumentów w jednym miejscu
  • Śledzenia lokalizacji i poziomu zapasów w czasie rzeczywistym (także dla magazynów zdalnych)

Połączone usługi omnichannel

Jednym z wielkich trendów ostatniej dekady, który tylko przybierze na sile w 2022 r., jest koncepcja omnichannelowej obsługi klienta. Polega ona na oferowaniu klientom różnorodnych kanałów do wyboru – w celu zakupu towarów.

Klienci coraz częściej oczekują pełnego i spójnego doświadczenia zakupowego w Internecie, mediach społecznościowych, aplikacjach i sklepach stacjonarnych – a to wykracza poza punkt zakupu i obejmuje również dostawy, zwroty i obsługę posprzedażową. To dlatego wszyscy w łańcuchu dostaw muszą być ze sobą połączeni – od dostawców przez producentów po logistykę i detalistów, aby klient mógł korzystać z wielokanałowego zarządzania.

Klienci bez problemu powinni móc przejść do trybu online po to, aby sprawdzić ceny i stany magazynowe w wybranym przez siebie sklepie. Następnie udać się do tego sklepu i sprawdzić, czy dane online są dokładne. Może wyglądać to na prosty proces jednak oznacza to, że kilka różnych systemów musi komunikować się w czasie rzeczywistym. System musi zatem być aktualizowany na bieżąco. Wymaga to koordynacji takich czynników, jak:

  • Uzgadnianie zapasów
  • Zarządzanie dostawcami
  • Planowanie żądań
  • Śledzenie dystrybucji i logistyki

Technologia BI oparta na chmurze

Analityka danych zazwyczaj wymaga użycia technologii chmury do prawidłowego funkcjonowania. W momencie gdy kluczowe zestawy danych są przechowywane w różnych systemach, nie można ich ze sobą porównywać. Potencjalnie ważne informacje mogą więc zostać utracone. Nie jest więc niespodzianką, że technologia BI oparta na chmurze rośnie, a jej wielkość rynku ma osiągnąć 17,6 mld USD do 2024 r.

Jest to trend, który także dotarł do świata zarządzania magazynem i zapasami. Dzięki zdigitalizowanemu łańcuchowi dostaw i menedżerom połączonym z ważnymi wskaźnikami, firmy będą mogły uzyskać dostęp do warstw danych , które były wcześniej niedostępne.

Możliwość śledzenia danych liczbowych, takich jak marże produktów według magazynu lub odpady produkcyjne według lokalizacji – i wszystko w czasie rzeczywistym – pozwoli menedżerom na znacznie szybsze podejmowanie decyzji w 2022 roku.

Zastosowanie dronów w magazynie

Rok 2022 prawdopodobnie zapewni technologię dronów w magazynowaniu. Duże firmy z powodzeniem wykorzystają drony w swoich magazynach. W ich ślady prawdopodobnie pójdą też mniejsze przedsiębiorstwa. Stanie się to głównie z dwóch powodów:

  1. Drony wyposażone w kamery z czujnikami optycznymi mogą znajdować przedmioty i skanować właściwe kody kreskowe z odległości 10 metrów.
  2. Dwa drony będą mogły wykonać pracę około 100 ludzi i zrobić to dokładniej.

Podsumowując

Rozwój systemów do zarządzania magazynem przeszedł długą drogę dzięki licznym postępom technologicznym. Aktualnie operacje magazynowe są bardziej usprawnione niż kiedykolwiek wcześniej. Z biegiem czasu zobaczymy, jak drony i roboty będą nadal i w większej ilości zastępować ludzi, oferując w zamian bardziej zwinne i usprawnione przepływy pracy. Najwyraźniej maszyny przejęły już wiele pracochłonnych ról w przemyśle i łańcuchu dostaw. Wkrótce zobaczymy maszyny i algorytmy oprogramowania wspólnie obsługujące bardziej złożone operacje magazynowe,takie jak magazynowanie, zaopatrzenie, wysyłka i inne.

Poznaj nasz system do zarządzania magazynem Asiston WMS.