Trendy w zarządzaniu magazynem w 2022 roku

Wszyscy jesteśmy gotowi na to, żeby pożegnać się z rokiem 2021 i powitać 2022. Nadszedł czas, aby przygotować się na nadchodzący rok z nowymi pomysłami i strategiami, które mogą zwiększyć produktywność i wydajność przedsiębiorstwa. Warto więc być na bieżąco z najnowszymi trendami w magazynowaniu, które mogą pomóc nam wyprzedzić konkurencję.

obsługa magazynu

Aktualnie coraz więcej firm wchodzi w czwartą rewolucję przemysłową. Wdrożenie systemu do zarządzania magazynem będzie na pewno najbardziej opłacalnym i najszybszym sposobem na zwiększenie efektywności operacji magazynowych. W miarę zbliżania się do 2022 r. technologie zarządzania magazynem prawdopodobnie będą rosły w zawrotnym tempie. Przedstawiamy trendy w zarządzaniu magazynem, które będą istotne w przyszłym roku.

Zrównoważone magazynowanie

W 2022 roku będziemy świadkami radykalnej zmiany technik zarządzania magazynowaniem. Coraz więcej właścicieli firm będzie szukało w nadchodzącym roku zrównoważonych magazynów. Pozwoli to znacznie obniżyć rachunki za media oraz zapewnić pracownikom ekologiczne przedsiębiorstwo, którego będąc częścią są dumni. Jakie są sposoby wyboru zrównoważonego magazynowania?

 1. Inwestycja w energooszczędny sprzęt może być jedną z najskuteczniejszych sposobów na uczynienie magazynu bardziej przyjaznym dla środowiska.
 2. Odpowiedzialne zużycie opakowań pozwoli na zużycie mniejszej ilości odpadów.
 3. Technologia Blockchain pomoże w stworzeniu wydajnego systemu rejestrowania wielu transakcji, śledzenia zasobów i łatwego dostępu do zarządzania dokumentami.

Automatyzacja (sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe)

W 2022 r. prawdopodobnie zostaną zintegrowane coraz bardziej zaawansowane technologie, takie jak: robotyka, uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja. Może być to trudne, ponieważ niektóre zadania zawsze będą tańsze, jeśli zostaną podjęte przez ludzi. Jednak menedżerowie będą musieli znaleźć sposób na wdrożenie robotyki, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, aby usprawnić operacje.

 

Jakie więc wdrożenia zdominują rok 2022?

 1. Śledzenie w czasie rzeczywistym operacji magazynowych i wysyłek za pomocą analizy biznesowej, co ostatecznie zmieni zarządzanie magazynem. Proces będzie polegał głównie na inspekcjach, opakowaniach i innych elementach wykorzystujących sztuczną inteligencję.
 2. Automatyzacja pracochłonnych czynności, takich jak: samozarządzanie systemami inwentaryzacyjnymi, „samojezdne” wózki widłowe, autonomiczne pojazdy naziemne i inne zadania zmniejszające zależność od czynności manualnych.
 3. Prognozowanie popytu dzięki rozwiązaniom magazynowym.

Internet rzeczy (IoT)

Internet rzeczy zyskuje na znaczącej popularności na całym świecie i szybko zmierza w kierunku akceptacji w jego głównym nurcie. W ostatnich latach nastąpił duży wzrost liczby podłączonych urządzeń we wszystkich aspektach naszego codziennego życia. Przemysł wytwórczy odpowiada za dużą część światowych wydatków na IoT.

Trafnym przykładem IoT w zarządzaniu magazynem jest Identyfikacja radiowa (RFID). Odnosi się do technologii, w której dane cyfrowe zakodowane w tagach RFID lub inteligentnych etykietach są przechwytywane przez czytnik za pomocą fal radiowych. RFID jest podobne do kodowania kreskowego, ponieważ dane ze znacznika lub etykiety są przechwytywane przez urządzenie, które przechowuje dane w bazie danych. RFID ma jednak kilka zalet w porównaniu z systemami, które wykorzystują oprogramowanie do śledzenia zasobów za pomocą kodów kreskowych. Najbardziej godne uwagi jest to, że dane tagów RFID można odczytać poza zasięgiem wzroku, podczas gdy kody kreskowe muszą być wyrównane ze skanerem optycznym. Technologia RFID jest wykorzystywana w wielu branżach do wykonywania zadań takich jak:

 • Śledzeniu zasobów – śledzenie personelu
 • Identyfikacji tożsamości
 • Zarządzaniu łańcuchem dostaw
 • Zapobieganiu fałszerstwom
 • Zarządzaniu zapasami
IOT

Łańcuch dostaw 4.0

Czwarta rewolucja przemysłowa znacznie poprawiła sposób, w jaki zarządzamy operacjami łańcucha dostaw, wdrażając technologie nowej generacji, takie jak sztuczna inteligencja, IoT, Blockchain i przetwarzanie w chmurze.

W rezultacie zapewniła pełną przejrzystość i łączność w różnych działaniach, pozwalając przedsiębiorstwom śledzenie przesyłek i automatyzację przepływów pracy. W nadchodzącym roku łańcuch dostaw 4.0 będzie stale i na większą skalę wkraczał do firm.

Przetwarzanie w chmurze

Przetwarzanie w chmurze przyniosło przełomowe zmiany w branży produkcyjnej, zwłaszcza jeśli chodzi o zarządzanie magazynem. Wprowadzenie usług w chmurze pozwoliło małym producentom, sprzedawcom detalicznym i firmom handlu elektronicznego na usprawnienie operacji magazynowych i uzyskanie znacznych oszczędności kosztów.

 

Poza tym system do zarządzania magazynem w chmurze wyeliminuje potrzebę utrzymywania złożonej infrastruktury sprzętowej/programowej, dzięki czemu koszty ogólne są ograniczone do minimum. W 2022 roku będziemy świadkami powszechnego przyjęcia systemu w chmurze w różnych branżach w procesach zarządzania magazynem i zapasami.

 

W przypadku zarządzania zapasami chmura obliczeniowa może być kluczem do:

 • Zarządzania relacjami z dostawcami w jednym miejscu
 • Poprawy wydajności dzięki analizie danych
 • Dostępu do systemów i dokumentów w jednym miejscu
 • Śledzenia lokalizacji i poziomu zapasów w czasie rzeczywistym (także dla magazynów zdalnych)

Połączone usługi omnichannel

Jednym z wielkich trendów ostatniej dekady, który tylko przybierze na sile w 2022 r., jest koncepcja omnichannelowej obsługi klienta. Polega ona na oferowaniu klientom różnorodnych kanałów do wyboru – w celu zakupu towarów.

 

Klienci coraz częściej oczekują pełnego i spójnego doświadczenia zakupowego w Internecie, mediach społecznościowych, aplikacjach i sklepach stacjonarnych – a to wykracza poza punkt zakupu i obejmuje również dostawy, zwroty i obsługę posprzedażową. To dlatego wszyscy w łańcuchu dostaw muszą być ze sobą połączeni – od dostawców przez producentów po logistykę i detalistów, aby klient mógł korzystać z wielokanałowego zarządzania.

 

Klienci bez problemu powinni móc przejść do trybu online po to, aby sprawdzić ceny i stany magazynowe w wybranym przez siebie sklepie. Następnie udać się do tego sklepu i sprawdzić, czy dane online są dokładne. Może wyglądać to na prosty proces jednak oznacza to, że kilka różnych systemów musi komunikować się w czasie rzeczywistym. System musi zatem być aktualizowany na bieżąco.

 

Wymaga to koordynacji takich czynników, jak:

 • Uzgadnianie zapasów
 • Zarządzanie dostawcami
 • Planowanie żądań
 • Śledzenie dystrybucji i logistyki

Technologia BI oparta na chmurze

Analityka danych zazwyczaj wymaga użycia technologii chmury do prawidłowego funkcjonowania. W momencie gdy kluczowe zestawy danych są przechowywane w różnych systemach, nie można ich ze sobą porównywać. Potencjalnie ważne informacje mogą więc zostać utracone. Nie jest więc niespodzianką, że technologia BI oparta na chmurze rośnie, a jej wielkość rynku ma osiągnąć 17,6 mld USD do 2024 r.

 

Jest to trend, który także dotarł do świata zarządzania magazynem i zapasami. Dzięki zdigitalizowanemu łańcuchowi dostaw i menedżerom połączonym z ważnymi wskaźnikami, firmy będą mogły uzyskać dostęp do warstw danych , które były wcześniej niedostępne.

 

Możliwość śledzenia danych liczbowych, takich jak marże produktów według magazynu lub odpady produkcyjne według lokalizacji – i wszystko w czasie rzeczywistym – pozwoli menedżerom na znacznie szybsze podejmowanie decyzji w 2022 roku.

Rok 2022 prawdopodobnie zapewni technologię dronów w magazynowaniu. Duże firmy z powodzeniem wykorzystają drony w swoich magazynach.

 

W ich ślady prawdopodobnie pójdą też mniejsze przedsiębiorstwa. Stanie się to głównie z dwóch powodów:

 1. Drony wyposażone w kamery z czujnikami optycznymi mogą znajdować przedmioty i skanować właściwe kody kreskowe z odległości 10 metrów.
 2. Dwa drony będą mogły wykonać pracę około 100 ludzi i zrobić to dokładniej.
Podsumowując

Rozwój systemów do zarządzania magazynem przeszedł długą drogę dzięki licznym postępom technologicznym. Aktualnie operacje magazynowe są bardziej usprawnione niż kiedykolwiek wcześniej. Z biegiem czasu zobaczymy, jak drony i roboty będą nadal i w większej ilości zastępować ludzi, oferując w zamian bardziej zwinne i usprawnione przepływy pracy. Najwyraźniej maszyny przejęły już wiele pracochłonnych ról w przemyśle i łańcuchu dostaw. Wkrótce zobaczymy maszyny i algorytmy oprogramowania wspólnie obsługujące bardziej złożone operacje magazynowe, takie jak magazynowanie, zaopatrzenie, wysyłka i inne.

 

Poznaj nasz system do zarządzania magazynem Asiston WMS.

Zobacz nasze realizacje

asiston eod
Remondis

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system usprawniający zarządzanie obiegiem dokumentów oraz komunikację wewnętrzną w firmie.

asiston wms
Topeshop

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.

asiston b2b
Ekolhouse

Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnej platformy sprzedażowej Asiston B2B.

asiston eod
Serwis Kop

Zaprojektowanie elektronicznego systemu obiegu dokumentów.

asiston produkcja
Wanas

Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnego systemu Asiston Produkcja.

asiston wms
Reh4Mat

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston b2b
Micros

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy internetową platformę sprzedaży B2B z zaawansowanym systemem cenników, rozbudowanym filtrowaniem oraz wielokoszykowością dla hurtowni części elektronicznych Micros.

asiston wms asiston produkcja
FotoGift4u

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.

asiston eod
Pestar

Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnego systemu Asiston EOD.

asiston wms
Auto Kasacja Recycling

Zaprojektowanie systemu do kontroli przyjęć i wydań magazynowych.

asiston b2b
Topgan

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy platformę B2B, której głównym celem jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.

asiston b2b
GB United

Celem zaprojektowania i wdrożenia platformy B2B jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.

asiston eod
Arsanit

Wdrożenie systemu Asiston EOD miało na celu usprawnienie zarządzania, przechowywania oraz obiegu dokumentów, a także komunikacji wewnątrz firmy.

asiston eod
Hutrem Serwis Sp. z o.o.

Głównym celem wprowadzenia systemu elektronicznego obiegu dokumentów była potrzeba usprawnienia zarządzania obiegiem dokumentów oraz komunikacje wewnętrzną w firmie.

asiston e-commerce
WIPMEB

Zintegrowanie sklepu internetowego z Subiektem linii GT.

asiston dedykowane
OVS S.p.A.

Zaprojektowanie oraz wdrożenie zaawansowanego systemu sprzedażowego, pozwalającego na dynamiczne dopasowanie do oczekiwań i potrzeb klienta

asiston eod
Instytut Lecha Wałęsy

Wprowadziliśmy elektroniczny obieg informacji oraz dokumentów, ułatwiający komunikację i współpracę pomiędzy oddalonymi ośrodkami

asiston wms
Profesjonal

Zaprojektowaliśmy oraz wdrożyliśmy system, który usprawnił i uporządkował pracę całego skupu, pozwalając rejestrować towary.

asiston b2b
TechTime

W ramach realizowanego projektu zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy zaawansowaną aplikację sprzedażową – Asiston B2B.

asiston wms
VeggieFresh

Zaprojektowaliśmy oraz wdrożyliśmy zaawansowany system magazynowy zwiększający efektywność przeprowadzanych procesów.

asiston wms
Uren Novaberry Sp. z o.o.

Zaprojektowaliśmy oraz wdrożyliśmy zaawansowany system magazynowy.

Nasze realizacje

Remondis

Remondis
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system usprawniający zarządzanie obiegiem dokumentów oraz komunikację wewnętrzną w firmie.

Topeshop

Topeshop
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.

Ekolhouse

Ekolhouse
Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnej platformy sprzedażowej Asiston B2B.

Serwis Kop

Serwis Kop
Zaprojektowanie elektronicznego systemu obiegu dokumentów.

Wanas

Wanas
Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnego systemu Asiston Produkcja.

Reh4Mat

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień
Zainteresowany wdrożeniem Systemu WMS w Twojej firmie? Porozmawiajmy.

  Wyślij wiadomość

  Biura:

  ul. Ciasna 9

  35-232 Rzeszów

  +48 17 785 25 56 biuro@asiston.pl

  ul. Cybernetyki 19B

  02-677 Warszawa

  +48 519 106 161 warszawa@asiston.pl

  Dane firmy

  Asiston Sp. z o. o.

  ul. Nad Przyrwą 13

  35-234 Rzeszów

  REGON: 061443359

  NIP: 9212029007

  KRS: 0000429107