Czym jest Internet Rzeczy?

Internet rzeczy (IoT) znajduje się w epicentrum rewolucji cyfrowej transformacji, która zmienia kształt biznesu, przedsiębiorstw, a także obraz życia ludzi. Transformacja ta wpływa na wszystko – od sposobu zarządzania i obsługi naszych domów po automatyzację procesów w prawie wszystkich branżach. Ale czym właściwie jest IoT?

IOT

Łączenie rzeczy z Internetem daje wiele niesamowitych korzyści. Wszyscy widzieliśmy te korzyści w przypadku naszych smartfonów, laptopów i tabletów, ale dotyczy to również wszystkich innych rzeczy. Dosłownie wszystkich. Te „wszystkie rzeczy” w Internecie rzeczy mogą być np. osobą posiadającą implant monitora serca, zwierzęciem z biochipem, samochodem posiadającym wbudowane  czujniki, aby ostrzec kierowcę w razie gdyby ciśnienie w oponach obniżyło się. Może to być także inny naturalny lub sztuczny obiekt, któremu można przypisać adres protokołu internetowego (IP) i który może przesyłać dane poprzez sieć.

Internet of Things  jest to koncepcja, dzięki której urządzenia elektroniczne bez żadnej ingerencji człowieka mogą się automatycznie komunikować oraz wymieniać ze sobą dane tylko za pośrednictwem łącza internetowego. Po raz pierwszy pojęcie to pojawiło się już pod koniec XX wieku. W związku z coraz szybszym rozwojem technologicznym Internet Rzeczy obejmuje coraz więcej przedmiotów. Obecnie nie są to tylko sprzęty mobilne, ale także sprzęt AGD. Przedmioty komunikują się ze sobą najczęściej za pośrednictwem Wi-Fi, Ethernet’u bądź Bluetooth. Do tej pory użytkownik zlecał określone zadanie urządzeniom i one to wykonywały. Natomiast aktualnie IoT oferuje dużo szerszą oraz bardziej intuicyjną obsługę.

Podstawowym elementem jest bezprzewodowa komunikacja urządzeń granicznych, które posiadają czujniki odpowiedzialne za zbieranie danych i przesyłanie ich do chmury. Tam są analizowane i zestawiane z zaleceniami. Do przesyłania danych bez zakłóceń oraz z bardzo dużą prędkością  wykorzystywana jest najczęściej sieć 5G. Przedmioty wykonują tę pracę bez ingerencji człowieka. Najczęściej wchodzi się w interakcję z tymi urządzeniami w celu ich konfiguracji, ustaleniu instrukcji bądź udzieleniu dostępu do danych.

Skąd się to wzięło?

Po raz pierwszy temat Internetu Rzeczy poruszył Kevin Ashton podczas prezentacji dla Procter&Gamble w 1999r. Podczas prezentacji chciał się skupić głównie na częstotliwościach radiowych. Natomiast pierwszym urządzeniem, gdzie programiści byli w stanie sprawdzić stan urządzenia oraz uzyskać informację jaki produkt otrzymają, była maszyna do sprzedaży napojów coca-cola.

Internet Rzeczy

Co możemy zaliczyć do zalet Internet of Things?

Szybka analiza danych. Dotychczas firmy musiały tworzyć własne algorytmy, poświęcać czas oraz środki aby uzyskać interesujące ich dane. IoT umożliwia łatwy dostęp  do danych, które są niezbędne do podejmowania dalszych decyzji, obserwowania wybranych obszarów rynkowych.

 

 

Poprawa bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo w pracy jest kluczowym elementem. Kontrolowanie niebezpiecznych oraz niedostępnych miejsc, procesów umożliwi odizolowanie pracowników od zagrożeń.  Możliwość interpretacji danych historycznych pozwoli zminimalizować niebezpieczeństwo w przyszłości.

 

 

Zwiększenie efektywności pracy. IoT umożliwi zwiększenie możliwości pracy w zespole, pozwoli na wyeliminowanie różnic pokoleniowych, gdyż ułatwi przekazywanie wiedzy oraz doświadczenia przez osoby kończące swoją karierę zawodową dla osób początkujących.

 

 

Obserwacja procesów i zachowań. Dla wprowadzenia rozwoju nowych scenariuszy oraz strategii istotne jest poznanie dokładnych preferencji klienta. Internet rzeczy ułatwia otrzymanie zwrotnej informacji od finalnego konsumenta, jego odczucia, co ułatwia dalsze działania.

 

 

Skuteczniejsze podejmowanie decyzji. Możliwość interpretowania danej sytuacji oraz posiadanie informacji z kontekstem sprawia, że decyzje są podejmowane dużo szybciej oraz są one trafniejsze.

 

 

Optymalizacja procesów i zasobów. Największą zaletą Internetu Rzeczy jest analiza Big Data. Dzięki niej uzyskuje się nowe narzędzia, a także rozwiązania w poprawie efektywności operacyjnej. Do tej pory dane były rozdzielane na poszczególne systemy w przedsiębiorstwie, tj. ERP, PLM, MES, SRM. Dzięki Internetowi Rzeczy wszystkie operacje są dostosowane do struktury postępowania klientów oraz dostawców, co więcej umożliwia przewidywanie stopnia obciążenia produkcji i planowania.

 

 

Wykrywanie problemów we wczesnym etapie. Dzięki pozyskiwaniu informacji w czasie rzeczywistym, istnieje możliwość bardzo szybkiego wyłapywania nieprawidłowości oraz reagowania we właściwy sposób.

Dlaczego Internet Rzeczy ma tak duże znaczenie?

Gdy coś jest połączone z Internetem, oznacza to, że może wysyłać lub odbierać informacje albo i jedno i drugie. Ta zdolność do wysyłania i/lub odbierania informacji sprawia, że ​​rzeczy są inteligentne, a to co mądrzejsze jest lepsze.

Jako przykład weźmy smartfon. Można słuchać dowolnej piosenki na świecie, ale nie dlatego, że w telefonie są zapisane wszystkie utwory. Dzieje się tak, ponieważ każdy utwór na świecie jest przechowywany w innym miejscu (i to miejsce jest znane jako „chmura”), a telefon może poprosić o utwór i odbierać informacje, aby go przesyłać strumieniowo. Konkretna rzecz nie musi mieć w sobie super pamięci ani superkomputera. Wystarczy, że się z nią połączy.

W Internecie Rzeczy wszystkie rzeczy można podzielić na trzy kategorie:

  • czujniki, które zbierają informacje, a następnie je wysyłają,
  • komputery, które odbierają informacje, a następnie na nich działają,
  • rzeczy, które robią jedno i drugie.

Jak duży jest Internet Rzeczy?

Wielki i coraz większy — na świecie jest już więcej połączonych rzeczy niż ludzi. Firma analityczna IDC przewiduje, że do 2025 r. będzie 41,6 miliarda podłączonych urządzeń IoT.  Zakłada również, że sprzęt przemysłowy i motoryzacyjny stanowi największą szansę na połączone „rzeczy”, ale w najbliższej przyszłości przewiduje się również silne przyjęcie inteligentnych domów i urządzeń przenośnych.

 

Inny analityk technologiczny przewiduje, że sektor korporacyjny i motoryzacyjny będzie dostarczać aktualnie 5,8 miliarda urządzeń, czyli o prawie jedną czwartą więcej niż w 2019 roku. Dzięki stałemu wprowadzaniu inteligentnych liczników najwięcej użytkowników IoT będzie pochodzić z sektora użyteczności publicznej. Urządzenia zabezpieczające, w postaci wykrywania intruzów i kamer internetowych, będą drugim największym zastosowaniem urządzeń Internetu Rzeczy. Automatyka budynków – podobnie jak połączone oświetlenie – będzie najszybciej rozwijającym się sektorem, a zaraz za nim znajdzie się motoryzacja (samochody połączone) i opieka zdrowotna (monitorowanie chorób przewlekłych).

Czy Internet Rzeczy ma słabe strony?

Wraz z rozwojem IoT niemalże w każdej dziedzinie życia będzie następować informatyzacja. Głównym zagrożeniem wynikającym z tego faktu są cyberprzestępcy. Urządzenia, które mają słabsze zabezpieczenia są łatwym celem dla  internetowych przestępców. Naruszenie prywatności, kradzież danych zbieranych przez urządzenia, tj. zdjęcia, zapisy audio, to tylko nieliczne ryzyka z jakimi można się napotkać.

Ciężko jest przewidzieć jakie jeszcze niebezpieczeństwa będą pojawiać się wraz z jeszcze większym rozwojem Internetu Rzeczy. Poza wyciekiem danych osobowych, Internet Rzeczy stanowi zagrożenie dla infrastruktury krytycznej, w tym energii elektrycznej, transportu i usług finansowych. Ponadto, dużym problemem jest także brak odpowiedniej umiejętności użytkowników ostatecznych do odnajdywania prawdopodobnych ryzyk. Wzmożone ataki hakerskie, wirusy niszczące dane, ataki typu DDoS będą często obserwowanymi zjawiskami.

IoT zapewnia firmom i ludziom lepszy wgląd i kontrolę nad obiektami i środowiskami, które są obecnie poza zasięgiem Internetu. W ten sposób pomaga firmom i ludziom być bardziej połączonym z otaczającym ich światem i wykonywać bardziej znaczącą pracę na wyższym poziomie.

Zobacz nasze realizacje

asiston eod
Remondis

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system usprawniający zarządzanie obiegiem dokumentów oraz komunikację wewnętrzną w firmie.

asiston wms
Topeshop

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.

asiston b2b
Ekolhouse

Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnej platformy sprzedażowej Asiston B2B.

asiston eod
Serwis Kop

Zaprojektowanie elektronicznego systemu obiegu dokumentów.

asiston produkcja
Wanas

Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnego systemu Asiston Produkcja.

asiston wms
Reh4Mat

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston b2b
Micros

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy internetową platformę sprzedaży B2B z zaawansowanym systemem cenników, rozbudowanym filtrowaniem oraz wielokoszykowością dla hurtowni części elektronicznych Micros.

asiston wms asiston produkcja
FotoGift4u

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.

asiston eod
Pestar

Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnego systemu Asiston EOD.

asiston wms
Auto Kasacja Recycling

Zaprojektowanie systemu do kontroli przyjęć i wydań magazynowych.

asiston b2b
Topgan

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy platformę B2B, której głównym celem jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.

asiston b2b
GB United

Celem zaprojektowania i wdrożenia platformy B2B jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.

asiston eod
Arsanit

Wdrożenie systemu Asiston EOD miało na celu usprawnienie zarządzania, przechowywania oraz obiegu dokumentów, a także komunikacji wewnątrz firmy.

asiston eod
Hutrem Serwis Sp. z o.o.

Głównym celem wprowadzenia systemu elektronicznego obiegu dokumentów była potrzeba usprawnienia zarządzania obiegiem dokumentów oraz komunikacje wewnętrzną w firmie.

asiston e-commerce
WIPMEB

Zintegrowanie sklepu internetowego z Subiektem linii GT.

asiston dedykowane
OVS S.p.A.

Zaprojektowanie oraz wdrożenie zaawansowanego systemu sprzedażowego, pozwalającego na dynamiczne dopasowanie do oczekiwań i potrzeb klienta

asiston eod
Instytut Lecha Wałęsy

Wprowadziliśmy elektroniczny obieg informacji oraz dokumentów, ułatwiający komunikację i współpracę pomiędzy oddalonymi ośrodkami

asiston wms
Profesjonal

Zaprojektowaliśmy oraz wdrożyliśmy system, który usprawnił i uporządkował pracę całego skupu, pozwalając rejestrować towary.

asiston wms
VeggieFresh

Zaprojektowaliśmy oraz wdrożyliśmy zaawansowany system magazynowy zwiększający efektywność przeprowadzanych procesów.

asiston wms
Uren Novaberry Sp. z o.o.

Zaprojektowaliśmy oraz wdrożyliśmy zaawansowany system magazynowy.

Nasze realizacje

Remondis

Remondis
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system usprawniający zarządzanie obiegiem dokumentów oraz komunikację wewnętrzną w firmie.

Topeshop

Topeshop
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.

Ekolhouse

Ekolhouse
Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnej platformy sprzedażowej Asiston B2B.

Serwis Kop

Serwis Kop
Zaprojektowanie elektronicznego systemu obiegu dokumentów.

Wanas

Wanas
Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnego systemu Asiston Produkcja.

Reh4Mat

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień
Zainteresowany wdrożeniem Systemu WMS w Twojej firmie? Porozmawiajmy.

    Wyślij wiadomość

    Biura:

    ul. Ciasna 9

    35-232 Rzeszów

    +48 17 785 25 56 biuro@asiston.pl

    ul. Cybernetyki 19B

    02-677 Warszawa

    +48 519 106 161 warszawa@asiston.pl

    Dane firmy

    Asiston Sp. z o. o.

    ul. Nad Przyrwą 13

    35-234 Rzeszów

    REGON: 061443359

    NIP: 9212029007

    KRS: 0000429107