System do obsługi skupu dla chłodni Profesjonal
Chłodnia „Profesjonal” koło Zamościa jest spółką działającą na rynku od 1992 roku. Zajmuje się między innymi produkcją mrożonek i ogółem wytwarza około 5000 ton owoców i warzyw rocznie, przeznaczonych głównie na rynek zagraniczny.
Zaprojektowaliśmy system, który usprawnił i uporządkował pracę całego skupu.
Projekt dla firmy „Profesjonal” okazał się bardzo ciekawym i wymagającym zadaniem. Ich chłodnia skupuje w dużych ilościach warzywa i owoce od różnych lokalnych plantatorów. Niestety produkty nie posiadają etykiet, które pomogłyby je w przyszłości identyfikować.
Zatem naszym pierwszym zadaniem było przygotowanie łatwego i szybkiego w obsłudze narzędzia, pozwalającego rejestrować towary. Zaprojektowaliśmy system, który usprawnił i uporządkował pracę całego skupu. Przy jego użyciu pracownicy przygotowują karty przyjętych towarów. Zawierają one m.in. informacje o tym kto odebrał, od kogo pochodzi, kto go dostarczył towar, a także gdzie został umieszczony w chłodni. Na podstawie tak przygotowanego dokumentu generowany jest kod kreskowy, który następnie jest drukowany i naklejany na produkt.
Wdrożone przez nas poglądowe widoki magazynu (np. plan ogólny czy obraz konkretnej półki), prezentują dokładne rozmieszczenie produktów. W systemie odnotowane są ich wszystkie przyjęcia, wydania oraz przesunięcia, dzięki czemu pracownicy zawsze wiedzą co i gdzie się znajduje.
Wzięliśmy także pod uwagę specyficzne warunki panujące w chłodni. Bardzo niska temperatura może powodować awarię sprzętu. Nie mogliśmy ryzykować, że utrudni to pracę firmy, dlatego umożliwiliśmy obsługę ze zdalnego stanowiska wyposażonego w zwykły czytnik kodów. Cały system połączyliśmy w pełni z programem Subiekt GT, do którego dodaliśmy także moduł obsługi skupu. Pozwala on na pełną integrację danych kontrahentów, dostawców, produktów i opakowań.
W trakcie prac okazało się, że opakowania odgrywają ważną rolę w pracy chłodni. Firma wypożycza dostawcom różne typy pojemników, musi zatem prowadzić ich sprawną ewidencję. Przeniesienie tego zadania na elektroniczną płaszczyznę wyeliminowało ryzyko błędu i pozwoliło na prowadzenie bieżącego bilansu wypożyczeń i zwrotów.
Kolejnym wyzwaniem, przed którym stanęliśmy było zagwarantowanie poprawności ważenia skupowanych produktów. Zaprojektowany przez nas system połączyliśmy z używanym przez klienta sprzętem firmy FAWAG. Waga produktów jest automatycznie odczytywana z urządzenia i zapisywana w karcie produktu oraz jego kodzie kreskowym. Nie zapomnieliśmy także o tym, że od uzyskanego wyniku należy odjąć ciężar samego pojemnika. System pobiera z Subiekta dane z kart dostawców opakowań i automatycznie uwzględnia je przy ważeniu towaru.
Ostatnim, ale nie mniej ważnym akcentem zostało wyposażenie systemu w możliwość automatycznego generowania dokumentów PZ, WZ, raportów ilościowych i jakościowych skupowanych produktów, a także bilansów wypożyczeń opakowań.