Przemysł 4.0 – Integracja IoT w środowisku produkcyjnym

W dzisiejszym dynamicznym świecie przemysłowym, Przemysł 4.0 zyskuje coraz większe znaczenie. Integracja Internetu Rzeczy (IoT) w procesach produkcyjnych staje się kluczowym elementem efektywności i innowacji. Odkryj, jak te nowoczesne technologie rewolucjonizują środowisko produkcyjne.

IOT

Przemysł 4.0 – co to jest?

„Przemysł 4.0”, nazywany inaczej czwartą rewolucją przemysłową jest projektem, który ma na celu zmianę sposobów wytwarzania, usprawniania i dystrybucji produktów. Głównym powodem wdrożenia Przemysłu 4.0 w przedsiębiorstwie jest zwiększenie jego wydajności, produktywności, jakości i tempa rozwoju. Technologie, które wspierają rozwój tej rewolucji to między innymi: sztuczna inteligencja, przetwarzanie danych w systemach chmurowych oraz robotyka. Jednym z nieodłącznych elementów tej koncepcji jest także IoT, czyli „Internet rzeczy”. Pod tym pojęciem, które pochodzi z angielskiego Internet of Things, kryje się wykorzystanie urządzeń i maszyn, które dzięki wyposażeniu w odpowiednie czujniki i technologie mogą gromadzić, przetwarzać i wymieniać dane z nadrzędnymi systemami.

Internet Rzeczy – ale co to za rzeczy?

Wśród urządzeń, które można zakwalifikować do IoT, można wyróżnić m.in.:

 • Czujniki – między innymi czujniki optyczne, czujniki temperatury, czujniki ruchu,
 • Aktuatory – urządzenia, które na podstawie zmiany jednej wielkości fizycznej, wywołują zmianę innej wielkości fizycznej,
 • Urządzenia bezpieczeństwa – między innymi kamery monitorujące, urządzenia rejestrujące dźwięk czy służące do kontroli dostępu do pomieszczeń,
 • Inteligentne elementy wyposażenia – na przykład inteligentne żarówki dostosowujące natężenie światła lub detektory dymu,
 • Inteligentne urządzenia mobilne – między innymi mobilne czytniki kodów kreskowych.

Komfort pracy i produktywność poprzez monitorowanie czujników

Jednym z obszarów, w których IoT może poprawiać wydajność zakładu jest zwiększenie komfortu pracy i produktywności pracownika. Dzieje się to między innymi dzięki wykorzystaniu czujników, które monitorują wilgotność, temperaturę czy jakość powietrza w pomieszczeniu. Jeżeli któryś z tych czynników nie spełnia odpowiedniej normy, taka informacja może zostać przesłana natychmiastowo do systemu, który automatycznie uruchomi procedury poprawienia jakości wskazanych parametrów. Takie pomiary mogą być istotnie nie tylko dla samych pracowników, lecz również dla procesów produkcyjnych, które niekiedy wymagają stałych, sprecyzowanych warunków otoczenia, jak na przykład procesy związane z malowaniem elementów.

Optymalizacja zużycia energii w procesach produkcyjnych dzięki IoT

Użycie urządzeń IoT pozwala również na redukcję kosztów związanych ze zużyciem prądu i energii. Dzieje się to za sprawą kilku czynników. Dzięki specjalnym czujnikom możliwe jest uruchamianie maszyn dopiero wtedy, gdy pracownik chce ich użyć. Dla procesów produkcyjnych, które nie wymagają obecności człowieka, inteligentne systemy, na podstawie pomiarów z czujników podpowiadają, kiedy najkorzystniej będzie je wykonywać, by generowały najmniejsze koszty. Wiąże się to z cenami prądu w określonych taryfach. Takie urządzenia mogą być wykorzystane również w bardziej przyziemnych rozwiązaniach, jak na przykład obsługa światła w pomieszczeniu poprzez czujniki ruchu lub automatyczne spłuczki w toaletach, które zapobiegają nadmiernemu zużyciu wody. Urządzenia IoT mogą też w zależności od warunków słonecznych przełączać źródło energii z prądu sieciowego na energię dostarczaną z paneli fotowoltaicznych.

digital twin
Rejestracja czasu pracy a cyfrowe odwzorowanie procesów – digital twin

Dzięki urządzeniom będącym w sieci IoT możliwe jest także rejestrowanie czasu pracy maszyn, a przekazywanie tych informacji do nadrzędnych systemów klasy MES, pozwala nie tylko na większą kontrolę nad procesem produkcyjnym, lecz także na stworzenie „digital twin”, czyli jego cyfrowego odwzorowania. Jest to wirtualna replika procesu produkcyjnego obejmująca jego wszystkie elementy, m.in. linie produkcyjne, łańcuchy dostaw. Dzięki takiej symulacji można testować zmiany w procesie produkcyjnym, by znaleźć optymalne parametry, które zminimalizują przestoje i zwiększą wydajność. Wspomaga to również projektowanie nowych wyrobów oraz ich receptur produkcji.

Predykcja awarii maszyn na podstawie czujników IoT

Czujniki wbudowane w maszyny i urządzenia będące elementami IoT, pozwalają na bieżąco monitorować stan urządzeń. Dzięki temu w czasie eksploatacji mogą wychwycić pewne zmiany, które są sygnałami o zbliżającej się awarii bądź konieczności wymiany elementów konstrukcyjnych. Mowa tu o objawach, których człowiek nie byłby w stanie zaobserwować, a zniwelowanie ich z wyprzedzeniem pozwala zaoszczędzić pieniądze. Przystąpienie do wymiany wadliwych elementów odpowiednio wcześnie, może zapobiec konieczności wymiany innych wskutek wystąpienia większej awarii. Dodatkowo takie działanie zmniejsza czas przestojów pracy maszyny i pozwala przeplanować procesy produkcyjne tak, by odnieść jak najmniejsze straty.

Przetwarzanie brzegowe, czyli oszczędność miejsca w chmurze

Koncepcja przetwarzania brzegowego polega na tym, by przetwarzać dane zbierane z urządzeń IoT możliwie blisko ich źródła. Niektóre z czujników zbierają dane, na które decyzje i reakcje powinny być podejmowane natychmiastowo. W zależności od wielkości pakietów danych zbieranych przez urządzenie, ich wysyłka na serwer (lub do chmury) i dalsze prace obliczeniowe mogą zajmować więcej czasu, niż wymagany czas reakcji. Dzięki tej koncepcji, oprócz zaoszczędzenia czasu, mamy dodatkowo pewność, że nie marnujemy miejsca w bazie danych na informacje, które właściwie nie są już potrzebne.

IoT w Przemyśle 4.0 a cyberbezpieczeństwo

Kwestia, która nie zawsze przychodzi na myśl, gdy mowa o IoT w przemyśle 4.0 to cyberbezpieczeństwo. Większość firm produkcyjnych nie stosuje żadnych lub stosuje podstawowe środki bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że podłączenie wielu urządzeń sieciowych w celu wspomagania procesów produkcyjnych otwiera również kolejne ścieżki dostępu dla ataków hackerskich, złośliwego oprogramowania i potencjalnego wycieku danych. Rozważając wdrożenie IoT w swojej firmie warto zadbać o cyberbezpieczeństwo, najlepiej za doradztwem profesjonalnych zespołów zajmujących się tym zagadnieniem.


Powiązane:

Zobacz nasze realizacje

asiston eod
Remondis

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system usprawniający zarządzanie obiegiem dokumentów oraz komunikację wewnętrzną w firmie.

asiston wms
Topeshop

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.

asiston b2b
Ekolhouse

Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnej platformy sprzedażowej Asiston B2B.

asiston eod
Serwis Kop

Zaprojektowanie elektronicznego systemu obiegu dokumentów.

asiston produkcja
Wanas

Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnego systemu Asiston Produkcja.

asiston wms
Reh4Mat

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston b2b
Micros

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy internetową platformę sprzedaży B2B z zaawansowanym systemem cenników, rozbudowanym filtrowaniem oraz wielokoszykowością dla hurtowni części elektronicznych Micros.

asiston wms asiston produkcja
FotoGift4u

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.

asiston eod
Pestar

Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnego systemu Asiston EOD.

asiston wms
Auto Kasacja Recycling

Zaprojektowanie systemu do kontroli przyjęć i wydań magazynowych.

asiston b2b
Topgan

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy platformę B2B, której głównym celem jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.

asiston b2b
GB United

Celem zaprojektowania i wdrożenia platformy B2B jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.

asiston eod
Arsanit

Wdrożenie systemu Asiston EOD miało na celu usprawnienie zarządzania, przechowywania oraz obiegu dokumentów, a także komunikacji wewnątrz firmy.

asiston eod
Hutrem Serwis Sp. z o.o.

Głównym celem wprowadzenia systemu elektronicznego obiegu dokumentów była potrzeba usprawnienia zarządzania obiegiem dokumentów oraz komunikacje wewnętrzną w firmie.

asiston e-commerce
WIPMEB

Zintegrowanie sklepu internetowego z Subiektem linii GT.

asiston dedykowane
OVS S.p.A.

Zaprojektowanie oraz wdrożenie zaawansowanego systemu sprzedażowego, pozwalającego na dynamiczne dopasowanie do oczekiwań i potrzeb klienta

asiston eod
Instytut Lecha Wałęsy

Wprowadziliśmy elektroniczny obieg informacji oraz dokumentów, ułatwiający komunikację i współpracę pomiędzy oddalonymi ośrodkami

asiston wms
Profesjonal

Zaprojektowaliśmy oraz wdrożyliśmy system, który usprawnił i uporządkował pracę całego skupu, pozwalając rejestrować towary.

asiston b2b
TechTime

W ramach realizowanego projektu zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy zaawansowaną aplikację sprzedażową – Asiston B2B.

asiston wms
VeggieFresh

Zaprojektowaliśmy oraz wdrożyliśmy zaawansowany system magazynowy zwiększający efektywność przeprowadzanych procesów.

asiston wms
Uren Novaberry Sp. z o.o.

Zaprojektowaliśmy oraz wdrożyliśmy zaawansowany system magazynowy.

Nasze realizacje

Remondis

Remondis
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system usprawniający zarządzanie obiegiem dokumentów oraz komunikację wewnętrzną w firmie.

Topeshop

Topeshop
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.

Ekolhouse

Ekolhouse
Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnej platformy sprzedażowej Asiston B2B.

Serwis Kop

Serwis Kop
Zaprojektowanie elektronicznego systemu obiegu dokumentów.

Wanas

Wanas
Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnego systemu Asiston Produkcja.

Reh4Mat

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień
Zainteresowany wdrożeniem systemu w Twojej firmie? Porozmawiajmy.

  Wyślij wiadomość

  Biura:

  ul. Ciasna 9

  35-232 Rzeszów

  +48 17 785 25 56 biuro@asiston.pl

  ul. Cybernetyki 19B

  02-677 Warszawa

  +48 519 106 161 warszawa@asiston.pl

  Dane firmy

  Asiston Sp. z o. o.

  ul. Nad Przyrwą 13

  35-234 Rzeszów

  REGON: 061443359

  NIP: 9212029007

  KRS: 0000429107