Rola sztucznej inteligencji w systemach zarządzania magazynem (WMS)

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje systemy zarządzania magazynem, optymalizując procesy, minimalizując błędy i zwiększając wydajność. W branży informatycznej trend wykorzystywania sztucznej inteligencji do różnych procesów ciągle rośnie. Jednym z produktów, w którym znajduje ona zastosowanie jest system WMS (jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszym autorskim systemie WMS, zapraszamy na Asiston WMS). Nowe technologie AI poprawiają śledzenie, zarządzanie zapasami i przewidywanie popytu, zapewniając bardziej efektywną logistykę.

AI w magazynie

Czym jest WMS?

WMS (Warehouse Management System) to system służący do zarządzania procesami obsługi magazynów wysokiego składowania. Dzięki temu narzędziu użytkownik może w czasie rzeczywistym nadzorować stan zapasów oraz ich lokalizacje, a także zarządzać procesami wydań, przyjęć czy przesunięć magazynowych. Systemom WMS zawdzięczamy też krótsze czasy realizacji dostaw zamówień, ponieważ zapewniają one efektywne wykorzystanie sił roboczych oraz optymalizują przepływ informacji.

optymalizacja systemów magazynowych
Trendy w WMS – optymalizacja systemów magazynowych dzięki analizie AI

Jednym z aspektów, w których AI może usprawnić działanie systemów WMS jest przewidywanie trendów na podstawie analizy danych. Mowa tutaj zarówno o danych historycznych, wynikających z  obrotu towarów w poprzednich sezonach pracy, jak i o prognozach rynkowych dotyczących przyszłych popularnych produktów. Dzięki takim danym sprzedający może z wyprzedzeniem zamówić większą ilość towaru, na który wkrótce wzrośnie popyt. Wiadomość o trendach może też pozwolić przygotować się na odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni magazynowej, tak by zapobiec problemom z rozlokowaniem asortymentu, a w konsekwencji obniżyć koszty. Prognozy te mogą być stale aktualizowane na podstawie dynamicznie zmieniających się warunków na świecie.

Robotyzacja w magazynach – wydajność i precyzja dzięki sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja w połączeniu z dziedziną robotyki szybko wkracza w przestrzenie magazynowe. To właśnie tam możemy ujrzeć roboty o niesamowitych konstrukcjach, które wyręczają człowieka w jego codziennej pracy. Potrafią one między innymi pakować proste elementy, sortować paczki i transportować je z jednej lokalizacji do drugiej. Sztuczna inteligencja, w którą są wyposażone roboty, pozwala im dobrać optymalną trasę poruszania się po hali tak, by zoptymalizować czas wykonania pracy. Jeżeli dodatkowo taki robot jest wyposażony w kamerę, jest on w stanie identyfikować błędy polegające na przykład na nieprawidłowym oznakowaniu towaru lub umieszczeniu go na niewłaściwej lokalizacji. AI może też pomóc we wcześniejszym wykryciu defektów towaru. Wszystkie te atuty zwiększają wydajność, jakość i szybkość realizacji zamówień.

Inteligentne raportowanie w systemach WMS – szybkie dostosowanie do zmieniających się potrzeb

Jednym z najistotniejszych elementów każdego systemu (z perspektywy kadry zarządzającej) są raporty. Dostarczają one informacji między innymi o statystykach sprzedaży czy wydajności pracowników. Zazwyczaj raporty są tworzone w sposób dedykowany dla użytkownika, tak by uwzględniał jego potrzeby. Te jednak mogą zmieniać się w czasie, a stworzenie nowego raportu wymaga często nakładu finansowego i zazwyczaj nie jest możliwe od ręki. W tym aspekcie z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja, coraz częściej obecna w systemach WMS. Jeżeli AI zostanie wcześniej nauczona przez twórcę oprogramowania struktury bazy danych, może samodzielnie tworzyć nowe raporty poprzez generowanie odpowiednich zapytań SQL. Dzięki temu użytkownik systemu w kilka chwil jest w stanie uzyskać konkretne dane, jakie w obecnej chwili są mu potrzebne, bez angażowania zespołu programistycznego.

magazyn
Optymalne rozlokowanie towaru w magazynie dzięki sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja może pomóc w optymalnym rozlokowaniu towaru na regałach magazynowych na podstawie czynników, takich jak:

Wzorce zachowań klientów

Sztuczna inteligencja na podstawie dokonanych w przeszłości zamówień potrafi zauważać korelacje między kupowanymi produktami. Jeżeli zauważy ona, że klient, który zamawia dany produkt, często w komplecie dobiera inny, może zasugerować zarządcy magazynu bliższe umieszczenie tych dwóch produktów.

Daty przydatności produktów i numery partii

Czynnik uwzględniany głównie w branży spożywczej, choć nie tylko. Analizując numery partii i ich daty ważności, sztuczna inteligencja podpowie, które produkty należy umieścić bliżej, by magazyn działał zgodnie z zasadą FIFO, czyli „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”.

Częstotliwość wydań w czasie

Istnieją towary, na które popyt wzrasta w konkretnym momencie roku, ze względu na święto, porę roku lub inne czynniki. AI może odpowiednio wcześniej pomóc nam przygotować się na ten okres, sugerując przesunięcie towaru z trudno dostępnej lokalizacji do tej, która pozwoli na efektywne realizowanie zamówień produktu.

Etyka i zagrożenia – czyli gdzie są granice?

Olśnieni atutami sztucznej inteligencji, często zapominamy o jej wadach i zagrożeniach związanych z jej używaniem. Kilka faktów, które należy mieć na uwadze, korzystając ze sztucznej inteligencji w systemach WMS:

 

 1. Odpowiedzialność za decyzje

 

Sztuczna inteligencja może się mylić i prawdopodobnie przekonał się o tym każdy, kto próbował zadawać podchwytliwe pytania Chat’owi GPT. Dlaczego więc mamy ufać, że jeżeli sztuczna inteligencja przewiduje wzrost popytu na dany artykuł, to faktycznie tak będzie? Trzeba pamiętać o tym, by traktować treści generowane przez AI jako sugestie, a nie fakty i samodzielnie weryfikować informacje.

 

 1. Brak zrozumienia

Dane wygenerowane przez sztuczną inteligencję często mogą być niezrozumiałe dla człowieka. Trzeba pamiętać o tym, że to w jaki sposób interpretuje ona zjawiska i fakty może się różnić od ludzkiej interpretacji, a jej decyzje i osądy mogą być trudne w odbiorze, co może wywołać efekt frustracji.

 

 1. Zagrożenia związane z prywatnością

Sztuczna inteligencja wdrożona w systemie WMS może „zaglądać” w każdy jego obszar, między innymi w informacje o pracownikach. Te mogą zostać wykorzystane do monitorowania ich wydajności, w sposób naruszający ich prywatność. Dane statystyczne zawsze wymagają dodatkowej analizy, a bezgraniczna wiara w raporty AI może prowadzić do stosowania nieuczciwych praktyk pracy.


Powiązane:

Zobacz nasze realizacje

asiston eod
Remondis

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system usprawniający zarządzanie obiegiem dokumentów oraz komunikację wewnętrzną w firmie.

asiston wms
Topeshop

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.

asiston b2b
Ekolhouse

Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnej platformy sprzedażowej Asiston B2B.

asiston eod
Serwis Kop

Zaprojektowanie elektronicznego systemu obiegu dokumentów.

asiston produkcja
Wanas

Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnego systemu Asiston Produkcja.

asiston wms
Reh4Mat

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston b2b
Micros

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy internetową platformę sprzedaży B2B z zaawansowanym systemem cenników, rozbudowanym filtrowaniem oraz wielokoszykowością dla hurtowni części elektronicznych Micros.

asiston wms asiston produkcja
FotoGift4u

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.

asiston eod
Pestar

Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnego systemu Asiston EOD.

asiston wms
Auto Kasacja Recycling

Zaprojektowanie systemu do kontroli przyjęć i wydań magazynowych.

asiston b2b
Topgan

Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy platformę B2B, której głównym celem jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.

asiston b2b
GB United

Celem zaprojektowania i wdrożenia platformy B2B jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.

asiston eod
Arsanit

Wdrożenie systemu Asiston EOD miało na celu usprawnienie zarządzania, przechowywania oraz obiegu dokumentów, a także komunikacji wewnątrz firmy.

asiston eod
Hutrem Serwis Sp. z o.o.

Głównym celem wprowadzenia systemu elektronicznego obiegu dokumentów była potrzeba usprawnienia zarządzania obiegiem dokumentów oraz komunikacje wewnętrzną w firmie.

asiston e-commerce
WIPMEB

Zintegrowanie sklepu internetowego z Subiektem linii GT.

asiston dedykowane
OVS S.p.A.

Zaprojektowanie oraz wdrożenie zaawansowanego systemu sprzedażowego, pozwalającego na dynamiczne dopasowanie do oczekiwań i potrzeb klienta

asiston eod
Instytut Lecha Wałęsy

Wprowadziliśmy elektroniczny obieg informacji oraz dokumentów, ułatwiający komunikację i współpracę pomiędzy oddalonymi ośrodkami

asiston wms
Profesjonal

Zaprojektowaliśmy oraz wdrożyliśmy system, który usprawnił i uporządkował pracę całego skupu, pozwalając rejestrować towary.

asiston b2b
TechTime

W ramach realizowanego projektu zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy zaawansowaną aplikację sprzedażową – Asiston B2B.

asiston wms
VeggieFresh

Zaprojektowaliśmy oraz wdrożyliśmy zaawansowany system magazynowy zwiększający efektywność przeprowadzanych procesów.

asiston wms
Uren Novaberry Sp. z o.o.

Zaprojektowaliśmy oraz wdrożyliśmy zaawansowany system magazynowy.

Nasze realizacje

Remondis

Remondis
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system usprawniający zarządzanie obiegiem dokumentów oraz komunikację wewnętrzną w firmie.

Topeshop

Topeshop
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.

Ekolhouse

Ekolhouse
Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnej platformy sprzedażowej Asiston B2B.

Serwis Kop

Serwis Kop
Zaprojektowanie elektronicznego systemu obiegu dokumentów.

Wanas

Wanas
Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnego systemu Asiston Produkcja.

Reh4Mat

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień

asiston wms

Reh4Mat
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień
Zainteresowany wdrożeniem systemu w Twojej firmie? Porozmawiajmy.

  Wyślij wiadomość

  Biura:

  ul. Ciasna 9

  35-232 Rzeszów

  +48 17 785 25 56 biuro@asiston.pl

  ul. Cybernetyki 19B

  02-677 Warszawa

  +48 519 106 161 warszawa@asiston.pl

  Dane firmy

  Asiston Sp. z o. o.

  ul. Nad Przyrwą 13

  35-234 Rzeszów

  REGON: 061443359

  NIP: 9212029007

  KRS: 0000429107