Systemy Klasy ERP
System ERP to inaczej Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa (z języka angielskiego Enterprise Resource Planning), to oprogramowanie, które umożliwia integrację procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. System ten pozwala między innymi na usprawnienie przepływu informacji co oznacza, że wprowadza się je do jednej wspólnej bazy i tym samym są one widoczne w tym samym czasie rzeczywistym dla wszystkich osób korzystających z danego wdrożenia. Dzięki temu przepływ informacji jest bardzo sprawny a dostęp do informacji ma zarówno kierownictwo jak i pracownik.
System ERP pozwala na dwukierunkowe mechanizmy, które usprawniają proces planowania poprzez umożliwienie symulacji różnego rodzaju działań wraz z analizą ich skutków.
System ERP pozwala na dwukierunkowe mechanizmy, które usprawniają proces planowania poprzez umożliwienie symulacji różnego rodzaju działań wraz z analizą ich skutków. Pozwala to na pełną kontrolę nad firmą oraz podgląd na bieżący obraz dotyczący sytuacji firmy i procesów, co wiąże się z możliwością szybkiego reagowania i wprowadzania zmian.
Dodatkowo podnosi to produktywność i wydajność pracowników a co za tym idzie niższe koszty pracy jak i ograniczenie do minimum podejmowania złych decyzji. System ERP dedykowany jest zarówno do dużych, wielooddziałowych przedsiębiorstw jak i do małych lokalnych firm.
Wdrożenie systemu Planowania Zasobów Przedsiębiorstwa daje możliwość ograniczenia w przedsiębiorstwie poziomu zapasów. Pracownik niższego szczebla ma możliwość szybkiej reakcji na braki magazynowe jak i w pełni może dokładnie kontrolować ich poziom. Pozwoli to na lepsze wykorzystanie powierzchni jak i ograniczenie kosztów magazynowania oraz poprawi efektywność pracy całej firmy.
Kolejną korzyścią wynikającą z zastosowania w przedsiębiorstwie systemu ERP jest możliwość łączenia systemów z zewnętrznymi dostawcami co skutkuje usprawnieniem procesu wymiany dokumentów jak i przesyłania informacji. Ponadto na plus jest również możliwość wykorzystywania coraz większej automatyzacji pozyskiwania informacji z maszyn, wykorzystywanych w przedsiębiorstwach, wszelkiego rodzaju skanerów, czytników i urządzeń mobilnych, wykorzystujących między innymi kody kreskowe czy ekrany dotykowe.
Usprawnienie procesów obsługi klienta wpływa na jego zadowolenie jak i podnosi poziom sprzedaży. Dodatkowo wdrożenie systemu ERP ogranicza możliwość popełnienia przez pracownika błędu, co w znaczącym stopniu wpływa na ich relację. W księgowości system ten pomoże podnieść poziom kontroli to znaczy usprawni proces konsolidacji danych jak również w dostarczy szczegółowej analizy należności i zobowiązań. Daje również możliwość bezpiecznego w obecnych czasach przechowywania danych osobowych i usprawnia procesy płacowe. Korzystanie z systemu pomoże w zarządzaniu urlopami jak również z wynagrodzeniami pracowniczymi.
Podsumowując, firma która zainwestuje i w droższy system Planowania Zasobów Przedsiębiorstwa, czyli w skrócie ERP zyska na nowoczesnym rozwiązaniu wspierającym biznes. Wdrożenie ERP pozwoli zinformatyzować działanie przedsiębiorstwa co znacząco poprawi funkcjonowanie firmy, komfort pracy oraz jej efektywność. Znaczącą korzyścią posiadania tego rozwiązania jest to, że na bieżąco monitorowana jest wykonywana praca a co za tym idzie zmniejszenie ryzyka popełnienia błędu i wyeliminowanie niepotrzebnych kosztów. Co ważniejsze zyskujemy przede wszystkim na skutecznym kontrolowaniu, a co za tym idzie w każdej chwili mamy pełny dostęp do informacji dotyczących stanów magazynowych. Przewidywalność wystąpienie problemów oraz szansa na szybkie działania korygujące przynoszą przedsiębiorstwu wymierne korzyści bo przecież szybka realizacja zamówień, wpływa na podniesienie poziomu obsługi klienta a co za tym idzie jego lojalność i wyższy poziom sprzedaży.