Czy cyfrowa transformacja łańcucha dostaw oparta na WMS sprzyja bardziej ekologicznym rozwiązaniom w logistyce?
Współczesne zarządzanie zintegrowanym łańcuchem dostaw uwzględnia nie tylko kwestie maksymalizacji efektywności, ale także redukcji negatywnego wpływu na środowisko. Ważną rolę w realizacji tych celów odgrywają nowoczesne rozwiązania, takie jak WMS (Warehouse Management System). Chcesz dowiedzieć się, jak system WMS wspomaga przedsiębiorstwa w transformacji cyfrowej, co to zmienia w kontekście łańcucha dostaw i jak przekłada się na wpływ firm na środowisko? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czy cyfrowa transformacja łańcucha dostaw oparta na WMS sprzyja bardziej ekologicznym rozwiązaniom w logistyce?
Współczesne zarządzanie zintegrowanym łańcuchem dostaw uwzględnia nie tylko kwestie maksymalizacji efektywności, ale także redukcji negatywnego wpływu na środowisko. Ważną rolę w realizacji tych celów odgrywają nowoczesne rozwiązania, takie jak WMS (Warehouse Management System). Chcesz dowiedzieć się, jak system WMS wspomaga przedsiębiorstwa w transformacji cyfrowej, co to zmienia w kontekście łańcucha dostaw i jak przekłada się na wpływ firm na środowisko? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jak cyfrowa transformacja łańcucha dostaw zmienia logistykę na bardziej ekologiczną?
Z wpływu cyfryzacji łańcucha dostaw na efektywność procesów zdaje sobie już dzisiaj sprawę większość przedsiębiorców działających w branży logistycznej. Nie każdy wie jednak, w jaki konkretnie sposób wdrażanie nowych systemów i technologii przyczynia się do redukcji negatywnego wpływu na środowisko. Warto więc bardziej szczegółowo przyjrzeć się również tej kwestii.
Poprawa efektywności operacyjnej a redukcja emisji CO2
Pierwszym powodem, przez który cyfrowa transformacja przedsiębiorstw logistycznych przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko, jest to, że umożliwia ona redukcję emisji CO2. Implementacja rozwiązań takich jak system WMS pozwala bowiem między innymi na lepsze zarządzanie lokalizacjami produktów i optymalizację tras kompletacji. To natomiast sprawia, że realizacja kluczowych procesów przebiega szybciej i wywołuje mniejszy ślad węglowy.
Inteligentne zarządzanie zasobami – jak WMS redukuje marnowanie surowców?
Kolejnym ważnym z perspektywy poprawy ekologiczności firmy czynnikiem jest to, że systemy WMS pozwalają na inteligentne zarządzanie zasobami, co przekłada się na redukcje marnowania surowców i produktów. Profesjonalny program do zarządzania magazynem umożliwia bowiem łatwiejsze kontrolowanie zapasów i unikanie nadwyżek, a także automatyczne śledzenie terminów przydatności produktów. To natomiast sprawia, że WMS minimalizuje ryzyko pojawienia się niewykorzystanych, przeterminowanych towarów, co pozwala efektywniej realizować cele GOZ.
Możliwość śledzenia pochodzenia produktów i wyboru towarów o niższym śladzie węglowym
Odpowiedzialne wybieranie towarów jest bardzo ważnym elementem ekologicznej logistyki w przedsiębiorstwie. Aby móc podejmować świadome decyzje, trzeba jednak znać pochodzenie produktów oraz mieć wiedzę na temat generowanego przez nie śladu węglowego. Taka zdolność śledzenia tych czynników (traceability) również wspierana jest przez system WMS.
Chcesz dowiedzieć się, jak system do zarządzania magazynem wspomaga przedsiębiorstwa w transformacji cyfrowej?
POZNAJ ASISTON WMS!Rola WMS w ekologicznej transformacji łańcucha dostaw
Wdrożenie profesjonalnego programu do zarządzania magazynem takiego jak Asiston WMS to jeden z najważniejszych elementów cyfryzacji przedsiębiorstwa logistycznego. Implementacja takiego rozwiązania znacząco wpływa przede wszystkim na poprawę efektywności najważniejszych procesów. Pozwala ona jednak także na zmniejszenie zużycia energii, redukcję emisji CO2 i minimalizację strat.
Automatyzacja procesów i redukcja błędów. Jak WMS zmniejsza straty i emisje?
Zbyt duże zużycie surowców, nadmierne powstawanie odpadów i wysoka emisja gazów cieplarnianych to problemy, z którymi nadal zmagają się firmy logistyczne. W wielu przypadkach powodem trudności jest nieoptymalny przebieg procesów oraz częste powstawanie błędów. Dlatego właśnie dobrym sposobem na minimalizację tych problemów często okazuje się wdrożenie systemu WMS. Takie rozwiązanie pozwala bowiem na optymalizację i automatyzację procesów oraz na zmniejszenie liczby popełnianych przez pracowników błędów. To natomiast przekłada się na minimalizację strat i redukcję emisji CO2.
Dodatkowo wpływ na redukcję błędów i możliwość szybkiego reagowania na ich powstawanie mają także etykiety GS1, których wykorzystanie również jest możliwe dzięki dobremu systemowi WMS. Więcej o standardzie GS1 przeczytać możesz w naszym artykule Etykieta logistyczna i zastosowanie jej w traceability.
Przewidywanie popytu i optymalizacja stanów magazynowych dzięki analizie danych i AI w ramach WMS
Kolejną niezwykle ważną z perspektywy transformacji ekologicznej funkcjonalnością zapewnianą przez innowacyjne systemy WMS jest możliwość znacznie skuteczniejszego przewidywania popytu. Nowoczesne oprogramowanie wykorzystuje bowiem sztuczną inteligencję do analizowania ogromnych zbiorów danych i do wyciągania z nich wniosków na temat poszczególnych zależności – dzięki temu możemy dowiedzieć się na przykład tego, w jakim okresie zwiększa się zapotrzebowanie na dany towar. To natomiast umożliwia dostosowywanie stanów magazynowych do realnych potrzeb i planowanie transportu w sposób minimalizujący emisje.
Efektywne zarządzanie magazynem a redukcja zużycia energii
Jeszcze jednym czynnikiem sprawiającym, że system WMS pozwala na ekologiczną transformację łańcucha dostaw, jest wpływ tego rozwiązania na minimalizację zużycia energii. Z czego jednak wynika ten wpływ? System WMS umożliwia automatyzację wielu czynności, a także optymalizację procesów na przykład poprzez określanie najkrótszych ścieżek kompletacji zamówień. To pozwala na zmniejszenie liczby przejazdów i przyspieszenie pracy, a tym samym redukuje zużycie energii.
Jakie są główne korzyści ekologiczne zastosowania WMS w łańcuchu dostaw?
Widzimy już, w jaki sposób wdrażanie systemów WMS i cyfryzacja łańcucha dostaw pozwalają zmieniać logistykę firmy na bardziej przyjazną dla środowiska. Podsumujmy zatem najważniejsze korzyści ekologiczne płynące z implementacji tych nowoczesnych rozwiązań.
Redukcja emisji CO2 dzięki WMS
Podstawową korzyścią ze wdrożenia WMS w kontekście ochrony środowiska jest zmniejszenie zużycia energii i emisji CO2. Osiągane jest to między innymi dzięki optymalizacji wykorzystania przestrzeni magazynowej i redukcji liczby przejazdów. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w naszym tekście: W jaki sposób optymalizacja tras i procesów magazynowych z pomocą WMS wpływa na redukcję emisji w transporcie i przechowywaniu?
Minimalizacja odpadów i oszczędność surowców dzięki WMS
Nie mniej ważną korzyścią płynącą z implementacji WMS jest możliwość znacznego ograniczenia marnowania surowców i powstawania odpadów. Zaleta ta wynika przede wszystkim z tego, że system WMS pozwala na łatwiejsze kontrolowanie zasobów, optymalne zarządzanie i rotowanie zapasami, a także na redukowanie błędów i strat.
Łatwiejsze raportowanie wskaźników środowiskowych (ESG)
Stopień, w jakim dane przedsiębiorstwo wspiera ekologiczną transformację, coraz częściej istotny jest również dla inwestorów oraz partnerów biznesowych firmy. Aby sprostać rosnącym oczekiwaniom, organizacje muszą więc przygotowywać raporty na temat wskaźników środowiskowych (ESG). Również w tym przypadku nieocenione okazują się profesjonalne systemy WMS. Tego typu oprogramowanie ułatwia bowiem między innymi tworzenie sprawozdań dotyczących zrównoważonego rozwoju.

Najpopularniejsze wpisy

5 kluczowych korzyści z wdrożenia…
Dynamiczny rozwój branży logistycznej i rosnące wymagania klientów wymuszają na…

Czy WMS może wspierać śledzenie…
System WMS to kluczowe narzędzie usprawniające zarządzanie magazynem, które nie…

Czy wdrożenie systemów WMS może…
Jednym z kluczowych narzędzi wspierających te działania jest system WMS,…

Etykieta logistyczna i zastosowanie jej…
Możliwość szybkiego reagowania na nieścisłości w łańcuchu dostaw, jest kluczowe…
Najpopularniejsze wpisy

5 kluczowych korzyści z wdrożenia systemu WMS w 2025 roku

Czy WMS może wspierać śledzenie cyklu życia produktów i surowców w kontekście GOZ, umożliwiając ich recykling i ponowne wykorzystanie?

Czy wdrożenie systemów WMS może znacząco ograniczyć marnowanie surowców i produktów w magazynach, wspierając cele GOZ?

Etykieta logistyczna i zastosowanie jej w traceability
Zobacz nasze realizacjeNasze realizacje
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system usprawniający zarządzanie obiegiem dokumentów oraz komunikację wewnętrzną w firmie.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.
Dla firmy Ekolhouse zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy nowoczesną platformę sprzedażową Asiston B2B, która pomogła w usprawnieniu kontaktu z kontrahentami i zapewniła wiele dodatkowych udogodnień.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system do zarządzania procesami logistyki magazynowej z rozbudowanymi modułami przyjęć i wydań magazynowych dla firmy Krakfach.
Dla firmy ART-MAR zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy internetową hurtownię sprzedaży B2B, która pomogła usprawnić zarządzanie procesami i umożliwiła dalszy dynamiczny rozwój organizacji.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy wyposażony w rozbudowany moduł pism przychodzących i wychodzących system elektronicznego obiegu dokumentów, który pozwolił na automatyzację procesów finansowych w firmie Pyzak.
W ramach realizacji dla firmy Paxer zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy zintegrowaną z Subiektem Nexo i Przelewy24 internetową hurtownię B2B, która usprawniła proces zarządzania cenami produktów.
Dla naszego Klienta – hurtowni podzespołów elektronicznych Micros – stworzyliśmy skalowalną i intuicyjną platformę sprzedaży B2B, którą wyposażyliśmy w system filtrów, moduł negocjacji oraz wiele innych nowoczesnych rozwiązań.
W ramach naszej realizacji dla FotoGift4u przygotowaliśmy oparty o narzędzia Asiston WMS i Asiston Produkcja, zintegrowany system pozwalający na automatyzację procesów magazynowych i produkcyjnych.
W ramach naszej realizacji dla firmy PESTAR zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy elektroniczny obieg dokumentów. System Asiston EOD wyposażyliśmy także w dopasowane do potrzeb organizacji funkcjonalności, które pozwoliły na usprawnienie kluczowych procesów biznesowych.
Zaprojektowanie systemu do kontroli przyjęć i wydań magazynowych.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy platformę B2B, której głównym celem jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.
Celem zaprojektowania i wdrożenia platformy B2B jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.
Wdrożenie systemu Asiston EOD miało na celu usprawnienie zarządzania, przechowywania oraz obiegu dokumentów, a także komunikacji wewnątrz firmy.
Głównym celem wprowadzenia systemu elektronicznego obiegu dokumentów była potrzeba usprawnienia zarządzania obiegiem dokumentów oraz komunikacją wewnętrzną w firmie.
Wprowadziliśmy elektroniczny obieg informacji oraz dokumentów, usprawniający komunikację i współpracę pomiędzy oddalonymi ośrodkami
Zaprojektowaliśmy oraz wdrożyliśmy system, który usprawnił i uporządkował pracę całego skupu, pozwalając rejestrować towary.
Zainteresowany wdrożeniem systemu w Twojej firmie? Porozmawiajmy.
Dane firmy
Asiston Sp. z o. o.
ul. Nad Przyrwą 13
35-234 Rzeszów
REGON: 061443359
NIP: 9212029007
KRS: 0000429107