Etykieta logistyczna i zastosowanie jej w traceability

Możliwość szybkiego reagowania na nieścisłości w łańcuchu dostaw, jest kluczowe dla dzisiejszych przedsiębiorstw.

Z pomocą przychodzi tutaj "traceability" wspomagane systemem kodów kreskowych GS1.

Etykieta logistyczna i zastosowanie jej w traceability

Etykieta logistyczna GS1 wykorzystywana jest do znakowania jednostek logistycznych w łańcuchu dostaw według zasad systemu GS1. Jest to uniwersalny nośnik informacji, dzięki któremu wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw kontaktują się wspólnym językiem. Etykieta logistyczna GS1 składa się z informacji zakodowanych w kodzie kreskowym (GS1-128), wraz czytelnym opisem zawartości zawierającym najistotniejsze informacje dla kolejnych odbiorców w łańcuchu dostaw. Najważniejszym elementem każdej etykiety jest jej unikatowy 18- znakowy numer Seryjny (SSCC).

Etykieta logistyczna GS1 jest obecnie coraz częściej stosowana na jednostkach logistycznych, szczególnie przez producentów i dostawców produktów do sieci handlowych.

Etykieta logistyczna GS1 złożona jest z trzech części.

 1. W górnej części zawarte są informacje tekstowe. Informacje te są nanoszone przez firmy i zawiera się na nich najczęściej logotyp, nazwa, dane kontaktowe danej organizacji.
 2. W środkowej części widnieją tekstowe informacje wraz z interpretacją kodów kreskowych w czytelny dla oka sposób.
 3. Część dolna zarezerwowana jest dla symboli kodów kreskowych.

kod kreskowy

Stosowanie etykiety logistycznej GS1 niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści takie jak:

 • zmniejszenie liczby błędów spowodowanych ręcznym wprowadzaniem danych do systemu,
 • znaczne skrócenie czasu przyjęcia/wydania towaru z magazynu,
 • uproszczenie inwentaryzacji,
 • możliwość śledzenia historii produktu

Treaceability pozwala w znaczącym stopniu zwiększyć bezpieczeństwo wprowadzenia na rynek produktów szkodliwych lub zagrażających zdrowiu/życiu konsumenta. Dzięki kompleksowemu śledzeniu danej partii w łańcuchu dostaw, możliwe jest szybkie i efektywne wycofanie jej, jeżeli nie spełnia kryteriów akceptacji.

Na potrzeby tak funkcjonującego systemu opracowano dedykowane rozwiązania wg. Standardów GS1. Jednym z nich jest Globalny Standard Tracebility (GS1 GTS), w którym zawarte są zasady i wymagania systemów traceability.

Główne korzyści wynikające ze stosowania GS1 GTS:

 • możliwość szybkiego wycofania niezgodnego produktu
 • zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów
 • redukcja kosztów produkcji i kontroli jakości
 • spełnienie wymogów prawnych

Traceabilty jest głównie stosowane w procesach produkcyjnych w branży farmaceutycznej, motoryzacyjnej oraz FMCG. Dzięki rozwiązaniom Asiston WMS oraz Asiston Produkcja możliwe jest wykorzystanie Traceabilty w przedsiębiorstwie, dzięki zastosowaniu kodów kreskowych, o których więcej można dowiedzieć się z artykułu, który można znaleźć tutaj.