Czy przejrzystość procesów dzięki MES w czasie rzeczywistym pomaga redukować straty energii i surowców?
Wdrożenie do firmy systemu MES (manufacturing execution system) pozwala nie tylko na poprawę wydajności najważniejszych procesów, ale także na ograniczenie strat energii i surowców. Chcesz dowiedzieć się, jak rozwiązanie to działa w praktyce? Sprawdź, jak wygląda optymalizacja produkcji z MES oraz jak system ten pomaga w ograniczaniu śladu węglowego i w realizacji celów zrównoważonego rozwoju!

Czy przejrzystość procesów dzięki MES w czasie rzeczywistym pomaga redukować straty energii i surowców?
Wdrożenie do firmy systemu MES (manufacturing execution system) pozwala nie tylko na poprawę wydajności najważniejszych procesów, ale także na ograniczenie strat energii i surowców. Chcesz dowiedzieć się, jak rozwiązanie to działa w praktyce? Sprawdź, jak wygląda optymalizacja produkcji z MES oraz jak system ten pomaga w ograniczaniu śladu węglowego i w realizacji celów zrównoważonego rozwoju!

Jak MES wpływa na efektywność zużycia energii i surowców?
Wdrożenie do firmy systemu zarządzania produkcją pozwala między innymi na monitorowanie procesów w czasie rzeczywistym oraz na zbieranie szczegółowych danych dotyczących poszczególnych operacji. Opcje te okazują się niezwykle istotne dla optymalizacji energetycznej organizacji. Zapewniają one bowiem większą przejrzystość, dają możliwość znajdywania niewykorzystanych szans na optymalizację, a także pozwalają na błyskawiczne wykrywanie problemów i podejmowanie działań chroniących przed powstaniem strat.
Monitorowanie w czasie rzeczywistym – klucz do redukcji strat energii i surowców
Dlaczego możliwość nadzorowania procesów w czasie rzeczywistym jest tak ważna w kontekście redukcji kosztów? Przede wszystkim dlatego, że pozwala ona na znacznie efektywniejszą kontrolę produkcji oraz natychmiastowe wykrywanie problemów i przestojów. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w których niezauważony błąd prowadzi do długotrwałego wytwarzania towarów niespełniających standardów jakości, co skutkuje stratami energii i marnowaniem zasobów.
Identyfikacja niewykorzystanych możliwości optymalizacji energetycznej dzięki MES
Profesjonalny system zarządzania produkcją to nie tylko łatwiejsze wykrywanie problemów w czasie rzeczywistym, ale także efektywne zbieranie danych z hali produkcyjnej. Informacje takie mogą natomiast posłużyć później do szczegółowego analizowania kształtu procesów i wykrywania wąskich gardeł. Co równie istotne, na podstawie zebranych danych można również wykryć problemy dotyczące wykorzystania zasobów oraz zidentyfikować niewdrożone do tej pory możliwości optymalizacji energetycznej.
Chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie MES na zrównoważoną produkcję?
POZNAJ SYSTEM ASISTON PRODUKCJA!Korzyści wdrożenia MES w kontekście przejrzystości i zrównoważonej produkcji
Wiemy już, że nowoczesne oprogramowanie dla produkcji może pomóc w optymalizacji procesów oraz w redukcji strat energii i surowców. To jednak nie jedyne korzyści płynące z implementacji tego rozwiązania. System MES pozwala bowiem również na osiągnięcie świetnych efektów w coraz ważniejszym obszarze, jakim jest zrównoważony rozwój w produkcji.
Redukcja zużycia energii i śladu węglowego – jak pomaga w tym kontrola produkcji?
Fakt, że system MES pełni ważną rolę w strategii zrównoważonego rozwoju firm produkcyjnych, wynika między innymi z tego, iż oprogramowanie to umożliwia znaczące ograniczenie emisji CO2. Po pierwsze – jak zaznaczyliśmy już wcześniej – MES pozwala zredukować zużycie energii i zasobów za sprawą kontroli w czasie rzeczywistym i wykrywania prowadzących do powstawania strat awarii. Po drugie natomiast, system taki umożliwia zbieranie z maszyn danych na temat emisji CO2 oraz wskazywanie najbardziej energochłonnych procesów. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w naszym artykule o monitorowaniu emisji gazów cieplarnianych z pomocą MES.
Minimalizacja strat materiałowych a efektywność energetyczna: połączenie korzyści
Implementacja nowoczesnego oprogramowania w firmach produkcyjnych jest ważną częścią strategii zrównoważonego rozwoju również dlatego, że rozwiązania takie jak system MES mogą wspierać implementację strategii GOZ w przemyśle. Dzieje się to między innymi dlatego, że programy takie pozwalają na ograniczenie zużycia surowców, poprawę transparentności operacji, minimalizację strat i zwiększenie efektywności energetycznej. Wszystkie te korzyści przekładają się zarówno na optymalizację produkcji, jak i na redukcję negatywnego wpływu firmy na środowisko.

Praktyczne zastosowania MES w oszczędzaniu energii i redukcji śladu węglowego
Wdrożenie systemu MES pozwala firmom działającym w niemal każdej branży na osiągnięcie równie znaczących efektów. Przykłady wielu przedsiębiorstw pokazują, że implementacja tego typu oprogramowania przekłada się na poprawę wydajności procesów, zmniejszenie zużycia energii i surowców, a tym samym na redukcję śladu węglowego. To między innymi dlatego system MES stanowi obecnie ważną część infrastruktury wielu nowoczesnych organizacji.
Jako Asiston również zajmujemy się wdrażaniem systemów MES wspierających efektywność energetyczną i pozwalających na poprawę wydajności procesów. Dostosowany do konkretnych potrzeb system Asiston Produkcja wdrożyliśmy już między innymi w firmach Wanas oraz FotoGift4u.

Najpopularniejsze wpisy

MES jako narzędzie wspierające implementację…
Jednym z kluczowych elementów realizacji strategii gospodarki o obiegu zamkniętym…

Czy wdrożenie systemów MES może…
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz potrzeby zwiększania efektywności produkcji,…

Jakie korzyści niesie ze sobą…
System MES skutecznie wspiera i monitoruje procesy produkcyjne. Jednak to…

Monitorowanie emisji gazów cieplarnianych z…
Współczesny przemysł produkcyjny stoi przed ogromnym wyzwaniem – jak zwiększać…
Najpopularniejsze wpisy

MES jako narzędzie wspierające implementację strategii GOZ w przemyśle

Czy wdrożenie systemów MES może ograniczyć marnowanie energii w procesach produkcyjnych, pomagając osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju?

Jakie korzyści niesie ze sobą integracja MES z Internetem Rzeczy (IoT) i sztuczną inteligencją (AI) w kontekście zrównoważonego rozwoju?

Monitorowanie emisji gazów cieplarnianych z pomocą MES
Zobacz nasze realizacjeNasze realizacje
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system usprawniający zarządzanie obiegiem dokumentów oraz komunikację wewnętrzną w firmie.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.
Dla firmy Ekolhouse zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy nowoczesną platformę sprzedażową Asiston B2B, która pomogła w usprawnieniu kontaktu z kontrahentami i zapewniła wiele dodatkowych udogodnień.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system do zarządzania procesami logistyki magazynowej z rozbudowanymi modułami przyjęć i wydań magazynowych dla firmy Krakfach.
Dla firmy ART-MAR zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy internetową hurtownię sprzedaży B2B, która pomogła usprawnić zarządzanie procesami i umożliwiła dalszy dynamiczny rozwój organizacji.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy wyposażony w rozbudowany moduł pism przychodzących i wychodzących system elektronicznego obiegu dokumentów, który pozwolił na automatyzację procesów finansowych w firmie Pyzak.
W ramach realizacji dla firmy Paxer zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy zintegrowaną z Subiektem Nexo i Przelewy24 internetową hurtownię B2B, która usprawniła proces zarządzania cenami produktów.
Dla naszego Klienta – hurtowni podzespołów elektronicznych Micros – stworzyliśmy skalowalną i intuicyjną platformę sprzedaży B2B, którą wyposażyliśmy w system filtrów, moduł negocjacji oraz wiele innych nowoczesnych rozwiązań.
W ramach naszej realizacji dla FotoGift4u przygotowaliśmy oparty o narzędzia Asiston WMS i Asiston Produkcja, zintegrowany system pozwalający na automatyzację procesów magazynowych i produkcyjnych.
W ramach naszej realizacji dla firmy PESTAR zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy elektroniczny obieg dokumentów. System Asiston EOD wyposażyliśmy także w dopasowane do potrzeb organizacji funkcjonalności, które pozwoliły na usprawnienie kluczowych procesów biznesowych.
Zaprojektowanie systemu do kontroli przyjęć i wydań magazynowych.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy platformę B2B, której głównym celem jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.
Celem zaprojektowania i wdrożenia platformy B2B jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.
Wdrożenie systemu Asiston EOD miało na celu usprawnienie zarządzania, przechowywania oraz obiegu dokumentów, a także komunikacji wewnątrz firmy.
Głównym celem wprowadzenia systemu elektronicznego obiegu dokumentów była potrzeba usprawnienia zarządzania obiegiem dokumentów oraz komunikacją wewnętrzną w firmie.
Wprowadziliśmy elektroniczny obieg informacji oraz dokumentów, usprawniający komunikację i współpracę pomiędzy oddalonymi ośrodkami
Zaprojektowaliśmy oraz wdrożyliśmy system, który usprawnił i uporządkował pracę całego skupu, pozwalając rejestrować towary.
Zainteresowany wdrożeniem systemu w Twojej firmie? Porozmawiajmy.
Dane firmy
Asiston Sp. z o. o.
ul. Nad Przyrwą 13
35-234 Rzeszów
REGON: 061443359
NIP: 9212029007
KRS: 0000429107