Najlepsze i skuteczne oprogramowanie dla firm oraz przedsiębiorców
Wybór firmy, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania nie jest prostym zadaniem, nawet jeśli na pierwszy rzut oka tak się wydaje. Inwestując swój czas i pieniądze, bez wątpienia będziemy chcieli otrzymać dobry produkt, który w pełni spełni wszystkie nasze wymagania. Dlatego zespół deweloperski powinien składać się z doświadczonych pracowników, którzy zrealizują projekt w uzgodnionym czasie i bez przekraczania budżetu.
Oprogramowanie dla firm jest istotną częścią infrastruktury informatycznej przedsiębiorstwa. Żeby usprawnić kierowanie wieloma różnymi strefami firmy, powinno obsłużyć charakterystyczne dla niej czynności i procesy. Nowi konkurenci zmieniają branże, stosując zarówno najnowsze procesy cyfrowe jak i praktyki. Potrzeby klientów ciągle się zmieniają, przybierając nowy kształt w coraz to szybszym maratonie o hiperpołączone, zrozumiałe i jak najbardziej zaawansowane doświadczenia.
Działy IT znajdują się pod nieustanną presją.
Dzieje się tak, ponieważ powinny wspierać najnowocześniejsze funkcje, takie jak:
- analiza danych,
- cyberbezpieczeństwo,
- automatyczne przetwarzanie,
- integracja z systemami innych firm.
Przestarzały system informatyczny firmy, który kilka lat temu wydawał się tak wydajny, szybko staje się nienowoczesny. Usprawnienia systemów, które są dzisiaj potrzebne, to coś więcej niż modernizacja; gra w nową grę z nowymi zasadami, w której unowocześnia się nie tylko narzędzia i funkcje, ale także sposób, w jaki działa IT. Sprzedawcy są w dużej mierze tacy sami, ale opcje i zasady z przeszłości nie mają już zastosowania. Sprzęt nie jest już sam, a czujniki i łącza internetowe są umieszczone praktycznie w każdym narzędziu, także w tych, które kiedyś były tylko czysto mechaniczne.
Koszty źle zaprojektowanego oprogramowania lub innego nietrafionego projektu mogą być niebezpieczne – finansowo i strategicznie. Punktem wyjścia, który należy przyjąć są potrzeby biznesowe i cele strategiczne organizacji, a także jasne wyobrażenie o tym, jak będą one wspierane przez produkt cyfrowy. Mając to na uwadze, wraz z szeroką koncepcją tego, czym powinien być właściwie produkt cyfrowy, można rozpocząć szukanie odpowiedniego przedsiębiorstwa. Kluczem do tego powinno być posiadanie jasnych kryteriów do porównywania różnych kandydatów.
Kilka pozytywnych wartości, których należy szukać w portfolio potencjalnego partnera:
Dobre osiągnięcia. Każdy potencjalny partner powinien być w stanie porozmawiać o liczbie
i rodzajach produktów, które opracował. Ponadto, powinien móc opowiedzieć o tym, kim są
i byli jego klienci. Najlepiej byłoby, gdyby producent oprogramowania miał szeroki wybór studium przypadku, pokazujących ich różne doświadczenia; w tym odpowiednie technologie do rozwoju produktu cyfrowego; oraz dla klientów z branży klienta.
Może być to oczywiste, ale i tak należy podkreślić: osiągnięcia i realizacje przypadku powinny być poparte referencjami klientów. Im bardziej złożony produkt, który chcemy zbudować, tym ważniejsze są osiągnięcia.
Właściwe umiejętności i wiedza. W momencie gdy, szukamy firmy zajmującej się tworzeniem oprogramowania to należy zwrócić uwagę na profesjonalne umiejętności i wiedzę, których potrzebuje projekt. I chociaż umiejętności kodowania są niezbędne, opracowanie naprawdę doskonałego oprogramowania to znacznie więcej. W Asiston wiemy, że pełny pakiet rozwojowy wymaga szerokiego zakresu podstawowych ról, w tym: kierownicy projektów, kluczowi użytkownicy systemów, administratorzy techniczni.
Wykorzystywanie właściwych procesów. Najważniejszym procesem jest metodologia tworzenia oprogramowania. Kaskadowe podejście do projektu jest przestarzałe i prawdopodobnie będzie nieskuteczne. Dlaczego?
W metodologii kaskadowej, jako klient, jesteś odpowiedzialny za dostarczenie szczegółowej dokumentacji zaraz na początku projektu. Taka dokumentacja jest pełną specyfikacją produktu i mało prawdopodobnym jest, że będzie możliwość jakichkolwiek dalszych zmian i zaangażowania, dopóki produkt nie zostanie w pełni dostarczony. Może się to wydawać atrakcyjnie proste, ale ta metodologia jest z natury sztywna. W przypadku zmiany któregokolwiek z czynników wpływających na projekt np. potrzeby użytkowników, celów biznesowych, konkurencyjnych produktów wprowadzanych na rynek, proces nie ułatwia zmiany przebiegu projektu do nowych okoliczności. Takie podejście może działać, ale tylko w przypadku nieskomplikowanych i prostych produktów. W przeciwnym razie, w przypadku jakichkolwiek niezbędnych zmian, można stać się zakładnikiem dostarczonej dokumentacji, bez możliwości zmiany czegokolwiek w procesie.
W takim razie co wybrać?
Frameworki zwinne, takie jak Scrum, lepiej integrują klienta. Tutaj przedstawicielem jest właściciel produktu, integralna część zespołu Scrum, która blisko współpracuje z programistami i innymi ekspertami. Te zespoły produkują iteracje produktu w serii krótkich sprintów. Sprinty są połączone spotkaniami przeglądowymi, które umożliwiają łatwe przestawianie projektu w razie potrzeby.
Otwarta komunikacja. W przypadku korzystania ze zwinnej metody tworzenia oprogramowania, jesteś częścią zespołu, ale to nie znaczy, że jesteś na miejscu przez cały czas. W rzeczywistości, możesz nawet nie przebywać w tym samym kraju lub strefie czasowej. A jednak jakość komunikacji wpływa na wyniki projektu. Pytanie brzmi, czy patrząc na potencjalnego dostawcę, komunikacja w ramach projektu będzie otwarta i przejrzysta? Jak szybko dostanie się odpowiedzi na pytania (jak szybko dostawca oprogramowania zareagował na pierwszy kontakt)? Jakie kanały komunikacyjne preferuje? Jak łatwo można uzyskać dostęp do zespołu?
Podejście, które uważamy, że dobrze sprawdza się w Asiston, daje naszym klientom bezpośredni dostęp do członków zespołu. Jeśli np. masz pytanie dotyczące projektu, rozmawiasz bezpośrednio z kierownikiem projektu, jeśli chodzi o testowanie jakości, rozmawiasz z ekspertem i tak dalej. To pozwala na komunikację bez opóźnień. Aby utrzymać wysoką jakość komunikacji po stronie biznesowej, staramy się również spotykać z naszymi klientami regularnie, co miesiąc lub kwartał. Pomaga to zachować porządek i zrozumieć, jak zmieniają się priorytety oraz poruszać najważniejsze kwestie.
Przedsiębiorstwo z udokumentowanymi osiągnięciami, oferujące oddany zespół posiadający wszystkie niezbędne umiejętności, stosujące zwinną metodologię projektową i zwracające uwagę na otwartą komunikację, jest przygotowane do dostarczania udanego produktu.
Oprogramowanie na zamówienie czy gotowe?
Powinniśmy się również zastanowić czy potrzebujemy rozwiązania gotowego czy zamówić opracowanie aplikacji na zamówienie.
Gotowe oprogramowanie (inaczej oprogramowanie pudełkowe) to coś, co można kupić, zainstalować i od razu zacząć używać. Takie programy są przeznaczone do użytku ogólnego i nie można ich modyfikować zgodnie z własnymi życzeniami. Natomiast oprogramowanie na zamówienie to program stworzony przez zespół programistów specjalnie dla firmy, w oparciu o jej wymagania. Dodatkowe funkcjonalności i modyfikacje można dodać na dowolnym etapie życia produktu, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom biznesowym.
Czym różni się oprogramowanie na zamówienie od gotowego oprogramowania?
- Ramy
Zasadnicza różnica między oprogramowaniem niestandardowym a gotowym polega na tym, że gotowe produkty są kierowane do szerokiego grona konsumentów, a co za tym idzie, mają jeden ustalony wcześniej wygląd i standardową budowę. Główną wadą gotowego oprogramowania jest to, że nie może spełnić wszystkich, unikalnych potrzeb przedsiębiorstwa. Przeciwnie, zrobione na zamówienie dedykowane oprogramowanie, daje możliwość dostosowania go zgodnie z życzeniami. Dzięki temu nie będzie potrzeby zmiany przepływu pracy. Co więcej, z czasem będzie można je modyfikować, aby utrzymać wysoki wskaźnik produktywności.
- Koszt
Ceny gotowego oprogramowania są zwykle znacznie niższe niż za opracowanie oprogramowania na zamówienie. Powodem jest to, że koszt gotowych aplikacji jest dzielony między kilka firm, które chcą kupić takie rozwiązanie , podczas gdy systemy dedykowane robione na zamówienie są budowane wyłącznie dla jednego przedsiębiorstwa.
- Aktualizacje
W przypadku gotowych systemów, trzeba będzie zapłacić za przyszłe aktualizacje. Niestety, takie aktualizacje mogą być ograniczone i z czasem będziesz trzeba ponosić koszty raz za razem, jeśli nie chce dopuścić się do tego, aby produkt był przestarzały. Aktualizacje oprogramowania dedykowanego są wydawane zgodnie z budżetem i potrzebami organizacji.
Najlepszym sposobem na wybór jednej z dwóch opcji jest określenie skali i perspektyw biznesu. Jeśli prowadzi się firmę z ograniczonym budżetem, który prawdopodobnie jest narażony na przyszłe ryzyko, gotowe oprogramowanie sprawdzi się idealnie. Natomiast tworzenie oprogramowania na zamówienie przynosi znaczne korzyści finansowe i handlowe, daje możliwość wyróżnienia się na tle konkurencyjnych firm i ewoluuje wraz z firmą. Przeznaczony budżet na aplikację szytą na miarę niż na gotową, na pewno się zwróci.
Jeśli jesteś zainteresowany tym, jak wyglądają rozwiązania dedykowane w naszej firmie, umów się na prezentację.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie oprogramowania dla firmy?
Co jest natomiast ważne przy wyborze samego oprogramowania? Niezależnie od tego czy chcielibyśmy oprogramowanie dedykowane czy rozwiązania gotowego, trzeba wiedzieć jak istotny jest to wybór. Odpowiednio dopasowane do specyfiki przedsiębiorstwa oprogramowanie zdecydowanie usprawni procesy biznesowe. Nieprawidłowy system spowolni je, przesyłając nieprawdziwe informacje.
Właściwy wybór odpowiedniego rozwiązania dedykowanego pozwoli:
- poprawić przepływ informacji,
- przyśpieszyć pozyskiwanie rzetelnych danych,
- udoskonalić efektywność pracy,
- przeprowadzać lepsze analizy.
Klient powinien odpowiedzieć sobie na pytania m.in.: jakie są jego oczekiwania, jakie funkcjonalności powinno mieć oprogramowanie i jakie efekty ma zapewnić.
Przed zakupem oprogramowania powinniśmy zwrócić uwagę na:
- podstawowe wymagania sprzętowe,
- obszar funkcjonalności,
- rozbudowę modułów,
- szybkość wprowadzania zmian,
- możliwość integracji z innymi systemami i urządzeniami,
- łatwość obsługi,
- oprogramowanie dostępne na urządzeniach mobilnych.
Żeby móc ustalić w jaki sposób oprogramowanie ma wspierać organizację, należy przeprowadzić analizę przedwdrożeniową w firmie. Dzięki niej w jasny sposób określimy niezbędne potrzeby procesowe jak i funkcjonalne oraz założymy budżet i czas realizacji. Aby móc kupić najlepsze oprogramowanie firmowe trzeba wiedzieć o tym, że jest to projekt perspektywiczny i długofalowy. Świadomy wybór będzie zawierał listę wymagań przedsiębiorstwa i zawierał porównanie ofert różnych dostawców o czym pisaliśmy wcześniej.
Rozwiązania informatyczne dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw
Rozwojowi biznesu powinno towarzyszyć odpowiednie planowanie oraz skalowanie wykorzystywanych technologii. Nawet firmy, które wybierają rozwiązania technologiczne odpowiadające ich aktualnym potrzebom, dość szybko z nich „wyrastają” i stają przed koniecznością nowego rozwoju. Dlatego na początkowych etapach szczegółowo badamy procesy i potrzeby biznesowe, biorąc pod uwagę przyszły wzrost i skalowanie, tworzymy prototypowe rozwiązanie i przeprowadzamy szczegółową analizę przedwdrożeniową i konkurencyjną.
Jedną z wartości, które przekazujemy, jest ciągłe unowocześnianie projektu do współczesnych realiów i technologii. To oznacza, że stale monitorujemy rynek i rozwiązania technologiczne, co pomaga zaproponować naszym klientom nowinki techniczne, które mogą przynieść zysk lub które wkrótce staną się trendami. Dbamy też o to, aby technologie i oprogramowanie wykorzystywane w projekcie były aktualizowane na bieżąco i oferowały terminowe aktualizacje, ulepszenia, modernizacje infrastruktury itp. Wszystko to pozwala nam „rozwijać” nasze autorskie produkty, aby przedsiębiorstwa mogły mieć pewność i niezawodność wdrożonego przez nas rozwiązania.
Najpopularniejsze wpisy
5 wyzwań kierownika magazynu
Zarządzanie magazynem jest kluczowym procesem, który nie tylko wymaga precyzji…
Co oznacza Cyfrowy Paszport Produktu…
UE zamierza wprowadzić mechanizm elektronicznych dokumentów, który pozwoli użytkownikom śledzić…
9 kroków do skutecznego wdrożenia…
Odkryj kluczowe kroki, które zapewnią efektywne wdrożenie systemu zarządzania magazynem…
Bezpieczeństwo w magazynie
Bezpieczeństwo w magazynie to podstawa działalności każdej firmy logistycznej. Zagrożenia…
Zobacz nasze realizacjeNasze realizacje
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system usprawniający zarządzanie obiegiem dokumentów oraz komunikację wewnętrzną w firmie.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.
Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnej platformy sprzedażowej Asiston B2B.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy internetową platformę sprzedaży B2B z zaawansowanym systemem cenników, rozbudowanym filtrowaniem oraz wielokoszykowością dla hurtowni części elektronicznych Micros.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.
Zaprojektowanie systemu do kontroli przyjęć i wydań magazynowych.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy platformę B2B, której głównym celem jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.
Celem zaprojektowania i wdrożenia platformy B2B jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.
Wdrożenie systemu Asiston EOD miało na celu usprawnienie zarządzania, przechowywania oraz obiegu dokumentów, a także komunikacji wewnątrz firmy.
Głównym celem wprowadzenia systemu elektronicznego obiegu dokumentów była potrzeba usprawnienia zarządzania obiegiem dokumentów oraz komunikacje wewnętrzną w firmie.
Zaprojektowanie oraz wdrożenie zaawansowanego systemu sprzedażowego, pozwalającego na dynamiczne dopasowanie do oczekiwań i potrzeb klienta
Wprowadziliśmy elektroniczny obieg informacji oraz dokumentów, ułatwiający komunikację i współpracę pomiędzy oddalonymi ośrodkami
Zaprojektowaliśmy oraz wdrożyliśmy system, który usprawnił i uporządkował pracę całego skupu, pozwalając rejestrować towary.
Zainteresowany wdrożeniem Systemu WMS w Twojej firmie? Porozmawiajmy.
Dane firmy
Asiston Sp. z o. o.
ul. Nad Przyrwą 13
35-234 Rzeszów
REGON: 061443359
NIP: 9212029007
KRS: 0000429107