Czy WMS może wspierać śledzenie cyklu życia produktów i surowców w kontekście GOZ, umożliwiając ich recykling i ponowne wykorzystanie?
WMS to narzędzie stosowane przede wszystkim w celu zwiększenia efektywności procesów zarządzania magazynem. Wykorzystanie tego systemu przyczynia się jednak również do realizacji coraz istotniejszych dla wielu klientów założeń gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Dzięki WMS możliwe jest bowiem między innymi zwiększenie wydajności i transparentności procesów, co pozwala na ograniczenie marnowania zasobów i ułatwia ponowne wykorzystanie towarów.

Czy WMS może wspierać śledzenie cyklu życia produktów i surowców w kontekście GOZ, umożliwiając ich recykling i ponowne wykorzystanie?
WMS to narzędzie stosowane przede wszystkim w celu zwiększenia efektywności procesów zarządzania magazynem. Wykorzystanie tego systemu przyczynia się jednak również do realizacji coraz istotniejszych dla wielu klientów założeń gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Dzięki WMS możliwe jest bowiem między innymi zwiększenie wydajności i transparentności procesów, co pozwala na ograniczenie marnowania zasobów i ułatwia ponowne wykorzystanie towarów.


Zwiększenie efektywności procesów magazynowych
Jednym z powodów, które sprawiają, że system WMS wspiera gospodarkę o obiegu zamkniętym, jest to, iż pozwala on na zautomatyzowanie i optymalizację procesów magazynowych. Jak jednak przekłada się to na cele GOZ? Dzięki odpowiedniemu przebiegowi procesów udaje się przede wszystkim wyeliminować błędy i poprawić efektywność czynności takich jak przyjęcia, wydania i składowanie, co sprawia, że towary nie psują się i nie ulegają zniszczeniu.
Automatyzacja magazynu przekłada się tym samym na ograniczenie marnowania zasobów. Dodatkowo usprawnienie procesów sprawia, że poszczególne czynności nie pochłaniają aż tak dużej ilości energii, co również jest bardzo ważne w kontekście GOZ.
Poprawa transparentności i optymalizacja śledzenia cyklu życia produktów
Nowoczesny system WMS to narzędzie, które pełni niezwykle ważną rolę w monitorowaniu cyklu życia produktu. Dzięki niemu możliwe jest śledzenie wszystkich etapów obsługi towaru – od przyjęcia aż po wydanie. To natomiast pozwala wykrywać „wąskie gardła” i wprowadzać zmiany, które uchronią przed niszczeniem produktów i marnowaniem zasobów. W niektórych sytuacjach możliwe jest także stworzenie procesów, w ramach których uszkodzone towary będą przetwarzane lub używane w innych celach.
Redukcja odpadów w magazynach
Psucie się przechowywanych produktów i powstawanie dużej ilości odpadów, to jedne z najważniejszych przeszkód, przez które firmom nie udaje się realizować założeń gospodarki o obiegu zamkniętym. Funkcjonalności WMS mogą jednak pozwolić znacznie zredukować wymienione problemy. System taki umożliwia bowiem łatwą optymalizację zapasów – dzięki niemu uda się w odpowiednim czasie wykorzystać dane towary i zapobiec konieczności ich utylizowania.
Sprawdź, jak WMS wspiera zarządzanie magazynem!
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ASISTON WMS!Wyzwania i przyszłość WMS w kontekście gospodarki obiegu zamkniętego
Cele gospodarki obiegu zamkniętego stają się coraz istotniejsze zarówno dla instytucji takich jak Unia Europejska, jak i dla poszczególnych firm oraz ich klientów. Wynika to między innymi z rosnącej świadomości ekologicznej i preferowania produktów, których wykorzystanie nie przyczynia się do zaśmiecania środowiska. Dopasowanie procesów i wykorzystywanych rozwiązań do zmieniających się oczekiwań rynku będzie więc w najbliższych latach wyzwaniem, z którym z pewnością będą musiały zmierzyć się niemal wszystkie przedsiębiorstwa.
Wdrożenie nowoczesnego systemu, takiego jak Asiston WMS, będzie ważnym krokiem na drodze ku realizacji założeń GOZ. Implementacja takiego rozwiązania przyniesie jednak korzyści nie tylko dla środowiska, ale także dla finansów firmy. Redukcja odpadów, zwiększenie efektywności procesów czy też minimalizacja marnowania zasobów bezpośrednio przełożą się bowiem na oszczędności i wyższą konkurencyjność organizacji.
Najpopularniejsze wpisy

Kody kreskowe – tani i…
Kody kreskowe są narzędziem ułatwiającym prowadzenie współczesnego przedsiębiorstwa. Pozwalają gromadzić…

5 wyzwań kierownika magazynu
Zarządzanie magazynem jest kluczowym procesem, który nie tylko wymaga precyzji…

Co oznacza Cyfrowy Paszport Produktu…
UE zamierza wprowadzić mechanizm elektronicznych dokumentów, który pozwoli użytkownikom śledzić…

9 kroków do skutecznego wdrożenia…
Odkryj kluczowe kroki, które zapewnią efektywne wdrożenie systemu zarządzania magazynem…
Zobacz nasze realizacjeNasze realizacje
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system usprawniający zarządzanie obiegiem dokumentów oraz komunikację wewnętrzną w firmie.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.
Dla firmy Ekolhouse zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy nowoczesną platformę sprzedażową Asiston B2B, która pomogła w usprawnieniu kontaktu z kontrahentami i zapewniła wiele dodatkowych udogodnień.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system do zarządzania procesami logistyki magazynowej z rozbudowanymi modułami przyjęć i wydań magazynowych dla firmy Krakfach.
Dla firmy ART-MAR zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy internetową hurtownię sprzedaży B2B, która pomogła usprawnić zarządzanie procesami i umożliwiła dalszy dynamiczny rozwój organizacji.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy wyposażony w rozbudowany moduł pism przychodzących i wychodzących system elektronicznego obiegu dokumentów, który pozwolił na automatyzację procesów finansowych w firmie Pyzak.
W ramach realizacji dla firmy Paxer zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy zintegrowaną z Subiektem Nexo i Przelewy24 internetową hurtownię B2B, która usprawniła proces zarządzania cenami produktów.
Dla naszego Klienta – hurtowni podzespołów elektronicznych Micros – stworzyliśmy skalowalną i intuicyjną platformę sprzedaży B2B, którą wyposażyliśmy w system filtrów, moduł negocjacji oraz wiele innych nowoczesnych rozwiązań.
W ramach naszej realizacji dla FotoGift4u przygotowaliśmy oparty o narzędzia Asiston WMS i Asiston Produkcja, zintegrowany system pozwalający na automatyzację procesów magazynowych i produkcyjnych.
W ramach naszej realizacji dla firmy PESTAR zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy elektroniczny obieg dokumentów. System Asiston EOD wyposażyliśmy także w dopasowane do potrzeb organizacji funkcjonalności, które pozwoliły na usprawnienie kluczowych procesów biznesowych.
Zaprojektowanie systemu do kontroli przyjęć i wydań magazynowych.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy platformę B2B, której głównym celem jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.
Celem zaprojektowania i wdrożenia platformy B2B jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.
Wdrożenie systemu Asiston EOD miało na celu usprawnienie zarządzania, przechowywania oraz obiegu dokumentów, a także komunikacji wewnątrz firmy.
Głównym celem wprowadzenia systemu elektronicznego obiegu dokumentów była potrzeba usprawnienia zarządzania obiegiem dokumentów oraz komunikacją wewnętrzną w firmie.
Wprowadziliśmy elektroniczny obieg informacji oraz dokumentów, usprawniający komunikację i współpracę pomiędzy oddalonymi ośrodkami
Zaprojektowaliśmy oraz wdrożyliśmy system, który usprawnił i uporządkował pracę całego skupu, pozwalając rejestrować towary.
Zainteresowany wdrożeniem systemu w Twojej firmie? Porozmawiajmy.
Dane firmy
Asiston Sp. z o. o.
ul. Nad Przyrwą 13
35-234 Rzeszów
REGON: 061443359
NIP: 9212029007
KRS: 0000429107