Jakie korzyści niesie ze sobą integracja MES z Internetem Rzeczy (IoT) i sztuczną inteligencją (AI) w kontekście zrównoważonego rozwoju?
Wdrożenie oprogramowania MES (systemu zarządzania produkcją) znacznie usprawnia procesy produkcyjne i wspiera zrównoważony rozwój firmy. Jeszcze lepsze rezultaty daje jednak integracja systemu MES z IoT (Internetem Rzeczy) i AI (sztuczną inteligencją). Takie połączenie pozwala między innymi na poprawę efektywności energetycznej, redukcję odpadów czy inteligentne zarządzanie zasobami organizacji.

Jakie korzyści niesie ze sobą integracja MES z Internetem Rzeczy (IoT) i sztuczną inteligencją (AI) w kontekście zrównoważonego rozwoju?
Wdrożenie oprogramowania MES (systemu zarządzania produkcją) znacznie usprawnia procesy produkcyjne i wspiera zrównoważony rozwój firmy. Jeszcze lepsze rezultaty daje jednak integracja systemu MES z IoT (Internetem Rzeczy) i AI (sztuczną inteligencją). Takie połączenie pozwala między innymi na poprawę efektywności energetycznej, redukcję odpadów czy inteligentne zarządzanie zasobami organizacji.
System MES a zrównoważony rozwój. Jak oprogramowanie wpływa na nowoczesną produkcję?
System MES (manufacturing execution system) to nowoczesne oprogramowanie, które na wielu płaszczyznach wspiera funkcjonowanie przedsiębiorstw. Dzięki oferowanym przez to rozwiązanie funkcjonalnościom (między innymi zbieranie danych, kontrolowanie poszczególnych etapów produkcji czy wykrywanie problemów i przestojów) możliwa jest optymalizacja i automatyzacja produkcji. To natomiast pozwala firmom poprawić wydajność, zwiększyć jakość produktów i zredukować koszty.
Profesjonalny program do zarządzania produkcją to obecnie jednak więcej niż tylko podstawowa optymalizacja procesów produkcyjnych. Systemy MES coraz częściej są dziś bowiem integrowane z innymi nowoczesnymi narzędziami, dzięki czemu wspierają one zrównoważony rozwój oraz umożliwiają transformację w kierunku Przemysłu 4.0.
Integracja MES z IoT i AI jako klucz do zrównoważonej produkcji
W przypadku dążenia do realizacji wymienionych powyżej celów niezwykle ważna okazuje się przede wszystkim integracja MES z IoT (Internet of Things), czyli z Internetem Rzeczy. Jak wygląda ona w praktyce?
Aby móc to zrozumieć, warto najpierw wyjaśnić działanie IoT. Polega więc ono na tym, że połączone ze sobą czujniki, elementy wykonawcze i inne urządzenia gromadzą i przetwarzają dane na temat pracy konkretnych maszyn i systemów. Dzięki integracji z MES przekazują one natomiast zebrane informacje (np. o temperaturze, wilgotności czy ruchu) do oprogramowania, które automatycznie wywołuje określoną procedurę (np. zmienia temperaturę lub włącza/wyłącza maszynę) albo wysyła powiadomienie do odpowiedniego pracownika.
Jak integracja IoT z MES wspiera zrównoważony rozwój?
Opisana powyżej integracja systemów pomaga w tworzeniu inteligentnych fabryk (zgodnie z założeniami Przemysłu 4.0), wspiera zrównoważony rozwój i pozwala na osiąganie przewagi rynkowej. Z czego konkretnie wynikają jednak wymienione korzyści?
Przede wszystkim z tego, że zintegrowany z Internetem Rzeczy system MES przyczynia się do minimalizacji strat surowców i optymalizacji procesu produkcyjnego. Dzięki danym zbieranym przez czujniki możliwe jest bowiem między innymi błyskawiczne wykrywanie przestojów i problemów mogących prowadzić do utraty jakości. Urządzenia IoT pozwalają również na automatyczne włączanie i wyłączanie określonych maszyn oraz sterowanie ich pracą. Wszystko to przekłada się na minimalizację zużycia zasobów, redukcję odpadów, poprawę efektywności energetycznej i elastyczności, a także na możliwość łatwiejszego dostosowywania się do regulacji takich jak na przykład obowiązek raportowania ESG.
Integracja AI z MES w kontekście zrównoważonego rozwoju – czy to się opłaca?
Jeszcze jednym sposobem na poprawę konkurencyjności firmy oraz wspieranie zrównoważonego rozwoju jest integracja MES z AI (sztuczną inteligencją). Jakie korzyści może przynieść takie połączenie? Przede wszystkim wykorzystanie AI pozwoli na inteligentne zarządzanie zasobami – między innymi poprzez skuteczne kontrolowanie zapasów, analizowanie cyklu życia produktów i wykrywanie zależności. Integracja MES z AI ułatwi także śledzenie danych dotyczących poszczególnych etapów procesów produkcyjnych (traceability), co przełoży się na optymalizację produkcji, możliwość wykrywania źródeł ewentualnych problemów i poprawę jakości produktów.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak integracja MES z IoT i AI wpływa na zrównoważoną produkcję?
SPRAWDŹ NASZ SYSTEM DO ZARZĄDZANIA PRODUKCJĄ!Podsumowanie
Rozwój nowych technologii takich jak sztuczna inteligencja i Internet Rzeczy już teraz w istotny sposób wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Dzięki usprawnianiu środowiska produkcyjnego i tworzeniu inteligentnych fabryk innowacyjne firmy produkcyjne mogą działać bardziej wydajnie i skutecznie realizować cele zrównoważonego rozwoju.
Wiele organizacji nadal nie korzysta jednak z funkcjonalności, jakie zapewniają omawiane technologie. Jeśli firmy takie zechcą utrzymać swoją konkurencyjność, z pewnością będą musiały one dostosować się do nowych realiów. Implementacja profesjonalnego systemu MES, takiego jak Asiston Produkcja oraz integracja z IoT i AI będą stanowiły ważny krok w kierunku transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa i dostosowywania go do wyzwań Przemysłu 4.0.
Najpopularniejsze wpisy

Czym jest Internet Rzeczy?
Internet rzeczy (IoT) znajduje się w epicentrum rewolucji cyfrowej transformacji,…

Optymalizacja procesów produkcyjnych: Dlaczego warto…
W obliczu rosnącej konkurencji i dynamicznie zmieniających się wymagań rynkowych,…

Ewolucja oprogramowania MES
Oprogramowania MES znacznie ewoluowały od czasu wprowadzenia na rynek. Obecnie…

MES jako narzędzie wspierające implementację…
Jednym z kluczowych elementów realizacji strategii gospodarki o obiegu zamkniętym…
Zobacz nasze realizacjeNasze realizacje
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system usprawniający zarządzanie obiegiem dokumentów oraz komunikację wewnętrzną w firmie.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.
Dla firmy Ekolhouse zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy nowoczesną platformę sprzedażową Asiston B2B, która pomogła w usprawnieniu kontaktu z kontrahentami i zapewniła wiele dodatkowych udogodnień.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system do zarządzania procesami logistyki magazynowej z rozbudowanymi modułami przyjęć i wydań magazynowych dla firmy Krakfach.
Dla firmy ART-MAR zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy internetową hurtownię sprzedaży B2B, która pomogła usprawnić zarządzanie procesami i umożliwiła dalszy dynamiczny rozwój organizacji.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy wyposażony w rozbudowany moduł pism przychodzących i wychodzących system elektronicznego obiegu dokumentów, który pozwolił na automatyzację procesów finansowych w firmie Pyzak.
W ramach realizacji dla firmy Paxer zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy zintegrowaną z Subiektem Nexo i Przelewy24 internetową hurtownię B2B, która usprawniła proces zarządzania cenami produktów.
Dla naszego Klienta – hurtowni podzespołów elektronicznych Micros – stworzyliśmy skalowalną i intuicyjną platformę sprzedaży B2B, którą wyposażyliśmy w system filtrów, moduł negocjacji oraz wiele innych nowoczesnych rozwiązań.
W ramach naszej realizacji dla FotoGift4u przygotowaliśmy oparty o narzędzia Asiston WMS i Asiston Produkcja, zintegrowany system pozwalający na automatyzację procesów magazynowych i produkcyjnych.
W ramach naszej realizacji dla firmy PESTAR zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy elektroniczny obieg dokumentów. System Asiston EOD wyposażyliśmy także w dopasowane do potrzeb organizacji funkcjonalności, które pozwoliły na usprawnienie kluczowych procesów biznesowych.
Zaprojektowanie systemu do kontroli przyjęć i wydań magazynowych.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy platformę B2B, której głównym celem jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.
Celem zaprojektowania i wdrożenia platformy B2B jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.
Wdrożenie systemu Asiston EOD miało na celu usprawnienie zarządzania, przechowywania oraz obiegu dokumentów, a także komunikacji wewnątrz firmy.
Głównym celem wprowadzenia systemu elektronicznego obiegu dokumentów była potrzeba usprawnienia zarządzania obiegiem dokumentów oraz komunikacją wewnętrzną w firmie.
Wprowadziliśmy elektroniczny obieg informacji oraz dokumentów, usprawniający komunikację i współpracę pomiędzy oddalonymi ośrodkami
Zaprojektowaliśmy oraz wdrożyliśmy system, który usprawnił i uporządkował pracę całego skupu, pozwalając rejestrować towary.
Zainteresowany wdrożeniem systemu w Twojej firmie? Porozmawiajmy.
Dane firmy
Asiston Sp. z o. o.
ul. Nad Przyrwą 13
35-234 Rzeszów
REGON: 061443359
NIP: 9212029007
KRS: 0000429107