Obsługa kodów kreskowych w systemach IT
Wykorzystanie kodów kreskowych w rozwiązaniach informatycznych!
Zastosowanie kodów kreskowych usprawnia wiele operacji magazynowych oraz produkcyjnych, podnosi efektywność wykonywanej pracy oraz eliminuje niepotrzebne pomyłki.
Dlaczego tak ważna jest identyfikacja każdego towaru, surowca, półproduktu oraz wyrobu gotowego za pomocą kodu kreskowego? Co zyskujemy jako przedsiębiorstwo korzystając z kodów kreskowych? W połączeniu z rozwiązaniem informatycznym otrzymujemy szereg korzyści, między innymi poprawę efektywności realizowanych procesów przyjęć i wydań magazynowych. Poniżej przedstawiamy informacje dotyczące kodów kreskowych oraz korzyści wynikające z implementacji rozwiązania informatycznego obsługującego kody kreskowe.
Rozwiązania Asiston WMS oraz Asiston Produkcja obsługujące kody kreskowe.
Kilka podstawowych informacji dotyczących kodów kreskowych
Kody kreskowe i czytniki są najczęściej spotykane w supermarketach i sklepach detalicznych oraz magazynach, są również wykorzystywane do dokonywania inwentaryzacji w sklepach, sprawdzania książek z biblioteki, automatycznego sygnalizowania braków w zaopatrzeniu czy zalogowania się w pracy.
Kody kreskowe to graficzna prezentacja informacji w postaci jasnych i ciemnych kresek, pasków czy linii, uporządkowanych według przyjętych zasad budowy, to znaczy sposobu w jakim znaki pisma, czytelne wzrokowo odwzorowane są poprzez elementy o różnej szerokości. Zazwyczaj poniżej kodu kreskowego drukowany jest tekst odpowiadający zakodowanej treści. W strukturze kodu oprócz kresek pionowych znajduje się dodatkowa cyfra kontrolna, która jest elementem weryfikacji poprawności zakodowanej treści. Kody kreskowe służą do identyfikacji, znakowania i dekodowania zawartych w nich informacji, co pozwala na szybkie zdobycie wiedzy na temat oznaczonych nimi przedmiotów. Jednym z najpowszechniejszych zastosowań jest wykorzystanie kodu kreskowego do oznaczania towarów trafiających do sprzedaży.
Chcesz zoptymalizować procesy logistyki magazynowej?
Dowiedz się więcej o Asiston WMS!Podział wg wymiarów:
✔ jednowymiarowe, wszelkie informacje zapisywane są w jednej linii, w postaci kresek
a) EAN, jest to kod ciągły, numeryczny, modularny, samosprawdzalny z dodatkową obowiązkową cyfrą kontrolną np. EAN-13 (zawiera 12 cyfr danych i jedną cyfrę kontrolną) oraz EAN– 8 (zawiera 7 cyfr danych i jedną cyfrę kontrolną);
b) kod przeplatany – kod numeryczny o zmiennej, lecz parzystej długości, charakteryzuje się dużą gęstością;
c) kod 39 – paskowy zawierający znaki alfanumeryczne o zmiennej długości, pozwalające zapisać 43 różne znaki; każdy ze znaków składa się z 9 elementów (słupki jasne i ciemne), z których 3 są znacząco szersze;
d) kod 128 – kod alfanumeryczny o zmiennej długości opracowany w celu rozszerzenia zestawu znaków do 128.
✔ dwuwymiarowe, informacje zawarte w kodzie zapisywane są w dwóch płaszczyznach
a) Aztec – pozwalający zapisać 3832 znaków numerycznych lub 3067 alfanumerycznych;
b) PDF 417 – przedstawione są za pomocą tzw. słów kodowych, zawierają 4 ciemne kreski wśród 17 modułów;
c) QR – kod alfanumeryczny o bardzo dużej pojemności i gęstości, pozwala zakodować 7089 znaków numerycznych lub 4296 alfanumerycznych.
Podział wg szerokości:
✔ kody o jednej szerokości kresek
✔ kody o dwóch szerokościach kresek
✔ kody o wielu szerokościach kresek
Podział wg rodzaju kodowanych symboli:
✔ numeryczne
✔ alfanumeryczne
Podział wg ilości kodowanych znaków:
✔ kody o określonej długości – liczba kodowanych znaków jest określona
✔ kody o zmiennej długości – liczba znaków nie jest jasno sprecyzowana.
Do odczytu kodów kreskowych służą między innymi czytniki elektroniczne, sprawdzarki cen, czytniki laserowe czy diodowe, działają one na zasadzie wypuszczenia uformowanego w cienką, czerwoną wiązkę światła laserowego, które przesuwane jest wzdłuż odczytywanego kodu. Ważne jest aby pamiętać, że przy drukowaniu kodów istotny jest kontrast pomiędzy kreskami a tłem. Kreski powinny maksymalnie pochłaniać czerwone światło a tło odbijać emitowaną wiązkę laserową.
Najpopularniejsze wpisy
5 wyzwań kierownika magazynu
Zarządzanie magazynem jest kluczowym procesem, który nie tylko wymaga precyzji…
Co oznacza Cyfrowy Paszport Produktu…
UE zamierza wprowadzić mechanizm elektronicznych dokumentów, który pozwoli użytkownikom śledzić…
9 kroków do skutecznego wdrożenia…
Odkryj kluczowe kroki, które zapewnią efektywne wdrożenie systemu zarządzania magazynem…
Bezpieczeństwo w magazynie
Bezpieczeństwo w magazynie to podstawa działalności każdej firmy logistycznej. Zagrożenia…
Zobacz nasze realizacjeNasze realizacje
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system usprawniający zarządzanie obiegiem dokumentów oraz komunikację wewnętrzną w firmie.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.
Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnej platformy sprzedażowej Asiston B2B.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system do zarządzania procesami logistyki magazynowej z rozbudowanymi modułami przyjęć i wydań magazynowych dla firmy Krakfach.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy internetową hurtownię sprzedaży B2B z rozbudowanymi modułami reklamacji i e-faktur dla firmy ART-MAR.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system elektronicznego obiegu dokumentów z rozbudowanym modułem pism przychodzących i wychodzących.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy internetową hurtownię B2B z rozbudowanym katalogiem produktów oraz integracją z Subiektem Nexo.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy internetową platformę sprzedaży B2B z zaawansowanym systemem cenników, rozbudowanym filtrowaniem oraz wielokoszykowością dla hurtowni części elektronicznych Micros.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.
Zaprojektowanie systemu do kontroli przyjęć i wydań magazynowych.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy platformę B2B, której głównym celem jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.
Celem zaprojektowania i wdrożenia platformy B2B jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.
Wdrożenie systemu Asiston EOD miało na celu usprawnienie zarządzania, przechowywania oraz obiegu dokumentów, a także komunikacji wewnątrz firmy.
Głównym celem wprowadzenia systemu elektronicznego obiegu dokumentów była potrzeba usprawnienia zarządzania obiegiem dokumentów oraz komunikacją wewnętrzną w firmie.
Wprowadziliśmy elektroniczny obieg informacji oraz dokumentów, usprawniający komunikację i współpracę pomiędzy oddalonymi ośrodkami
Zaprojektowaliśmy oraz wdrożyliśmy system, który usprawnił i uporządkował pracę całego skupu, pozwalając rejestrować towary.
Zainteresowany wdrożeniem Systemu WMS w Twojej firmie? Porozmawiajmy.
Dane firmy
Asiston Sp. z o. o.
ul. Nad Przyrwą 13
35-234 Rzeszów
REGON: 061443359
NIP: 9212029007
KRS: 0000429107