Trendy w branży produkcyjnej w 2022 roku
Rok 2021 był rokiem przełomowym dla przemysłu, a nadchodzący rok 2022 na pewno nie spowolni. Ograniczenia związane z pandemią łagodzą się, a działalność produkcyjna powraca. Wyzwania pozostają jednak takie same – niedobory siły roboczej, problemy z łańcuchem dostaw, inflacja czy ataki cybernetyczne. Jak więc będą kształtować się trendy w branży produkcyjnej w nadchodzącym roku?
Podsumowując mijający rok można powiedzieć, że był on bardzo nieprzewidywalny, szczególnie dla branży produkcyjnej. Zmiany zachowań konsumentów, zmiany globalnych modeli wymiany handlowej czy zawirowania gospodarcze spowodowały, że branża musiała stawiać czoła coraz to nowym problemom oraz zmianom. Udoskonalenia działań rozpoczęto szukać przy wdrażaniu Przemysłu 4.0. Patrząc na tak dynamiczne zmiany na co warto zwrócić uwagę? Oto kilka najistotniejszych trendów w nadchodzącym roku.
Automatyzacja ręcznych funkcji
Pandemia spowodowała wdrożenie automatyzacji zamiast ręcznych zadań i procesów. Sprawiła, że przedsiębiorstwa produkcyjne uwierzyły, że mogą wykorzystać technologie cyfrowe do usprawnienia swojej działalności. Procesy manualne spowalniają przebieg operacji biznesowych i bardzo trudno jest nimi zarządzać podczas codziennych zadań.
Wciąż istnieje wiele firm produkcyjnych, które korzystają z przestarzałych systemów, co spowodowało, że nie widzą znaczącego wzrostu na rynku. Jednak w nadchodzących latach wiele firm w branży przejdzie z systemów ręcznych na systemy zautomatyzowane. Największą zaletą zautomatyzowanego systemu jest to, że umożliwia efektywne i sprawne działanie, które pomaga podejmować lepsze decyzje biznesowe. Takim rozwiązaniem jest system Asiston Produkcja. Pomoże poprawić ogólną kontrolę jakości produktu, jednocześnie tworząc ogromne oszczędności kosztów oraz pomoże w dostarczeniu pożądanego przez Klienta produktu na czas.
Automatyzacja może być możliwa dzięki interaktywnym rozwiązaniom zrobotyzowanym oraz dzięki łatwym w użyciu systemom zarządzania procesem produkcyjnym i połączeniom robot-człowiek. Dzięki najnowszym i zaawansowanym technologiom w branży, automatyzacja pozwala zmienić sposób działania firmy.
Technologia mobilna
W dzisiejszym świecie technologia mobilna stała się najbardziej zintegrowaną częścią. Jednak w nadchodzącym czasie możemy spodziewać się, że różne firmy produkcyjne wdrożą rozwiązania przyjazne dla urządzeń mobilnych w swoich miejscach pracy. Branża produkcyjna wciąż ewoluuje więc bardzo ważne jest, aby profesjonaliści dostosowali się do zmian i korzystali z technologii mobilnych. Nasze rozwiązania są dostosowane do dzisiejszej technologii mobilnej.
Firmy, które już wdrożyły najnowszą technologię mobilną w miejscach pracy, zauważyły wiele korzyści:
- opracowana skuteczność
- duża lepsza komunikacja
- minimalne błędy
- prosta integracja m.in. z operacjami księgowymi
- lepiej zintegrowane zespoły
Co więcej, technologia mobilna przyniosła znaczące zmiany w szybszym przetwarzaniu zamówień i faktur.
Rozwój wysokiego cyberbezpieczeństwa
Cyberataki rozszerzyły się na wrażliwe połączenia technologii operacyjnej, co zwiększyło ryzyko biznesowe dla profesjonalistów z branży produkcyjnej. Z tego powodu technologie informatyczne wymagają zaawansowanych kontroli. Jednak dotychczasowa technologia i systemy okazały się stratą dla obecnych wyzwań sieciowych. Ponadto zagrożenia związane z pracą zdalną są bardziej podatne na naruszenia danych dla pracowników.
Aby rozwiązać te problemy, producenci powinni szukać zaawansowanych zabezpieczeń, ale powinni również zapewnić swojej działalności elastyczność na wysokim poziomie w obliczu cyberataków. Cyberprzestępcy wyrządzają ogromne szkody własności intelektualnej firmy, a także powodują ogromne straty finansowe za pośrednictwem szkodliwego oprogramowania.
Zoptymalizuj procesy produkcyjne w przedsiębiorstwie już dziś!
Dowiedz się więcej o Asiston Produkcja!Inteligentne produkty i współtworzenie
Bardzo szybko zmieniające się zachowania i oczekiwania konsumentów powodują, że producenci powinni w jak największym stopniu zbliżyć się do finalnych odbiorców. Producenci powinni bardzo dokładnie skupić się na analizie danych jakie już posiadają, aby tworzyć jak największą wartość dodaną produktów, a także myśleć o całych ekosystemach.
Masowe dostosowanie do potrzeb klienta
Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na spersonalizowane produkty, konsumenci są coraz bardziej świadomi, wiedzą co cenią sobie najbardziej. Z tego powodu coraz większym wyzwaniem staje się zaspokojenie ich potrzeb.
Rok 2022 będzie czasem, kiedy producenci będą musieli się zastanowić w jaki sposób zaspokoić na masową skale rynek, który w takim stopniu jak jeszcze nigdy, ceni sobie personalizację. Utrzymanie rentowności przy takich działaniach nie będzie prostym zadaniem. Jednak badania pokazują, że Klienci są w stanie zapłacić nawet o 20% więcej za produkty, na których czas oczekiwania jest dłuższy, ponieważ jest on szyty na miarę.
Cybernetyczne systemy fizyczne/elastyczne fabryki (Cyfrowe bliźniaki)
Działania związane z produkcją, konserwacje, naprawy, zaopatrzenie bardzo często są realizowane przez niezależne i samodzielne działy w organizacji. Bardzo ważnym elementem przy produkcji inteligentnej, jest integracja cyber-fizyczna, zyskująca coraz większą popularność.
Jest to połączenie elementów informacyjnych i programistycznych z elementami mechanicznymi i elektronicznymi komunikującymi się za pośrednictwem np. Internetu. Cyfrowe Bliźniaki oraz systemy cyber-fizyczne mogą generować większą wydajność, odporność oraz inteligencję.
Internet rzeczy – cyfrowa fabryka
Cyfryzacja biznesowych procesów typu end-to-end jest rewolucyjną zmiana oferowaną przez cyfrową fabrykę. Zmiany w produkcji, nowe sposoby innowacyjnego wytwarzania oraz późniejszego serwisowania produktów będzie wciąż powodowane przez Internet Rzeczy.
Jednym z największych wyzwań w nadchodzącym roku będzie wykorzystanie automatyzacji na obszarach podlegającym trendom, a większość schematów i procesów nie będzie mogła być zaprogramowana wstępnie. Będzie to wymagało połączenia ze sobą równych dane, aby osiągnąć zamierzony cel. Działania takie będą istotną kwestią zwiększającą wydajność.
Doskonałość operacyjna
Stosowane do tej pory narzędzia Lean management (szczupłe zarządzanie) zaczynają okazywać się nie do końca wystarczające w związku ze stale rosnącą złożonością operacji. Obecnie Przemysł 4.0 oferuje nowoczesne podejście do pokonywania problemów związanych z poprawą produktywności. Zestaw zaawansowanych technologii cyfrowych, umożliwia producentowi (przy zastosowaniu odpowiedniej kombinacji) zwiększenie wydajności, szybkości oraz usprawnienia samozarządzania wszelkimi operacjami fabrycznymi.
Zwinność przedsiębiorstwa i kompetentna siła robocza
Zwinna organizacja potrafi połączyć dwie bardzo istotne cechy: stabilność funkcjonowania oraz szybkość i elastyczność działania. Kompetencje zespołu są warunkiem prawidłowego wykonania zadań oraz funkcji. Posiadanie odpowiedniej wiedzy, umiejętności, zachowań powinno działać na korzyść przedsiębiorstwa, dlatego posiadanie odpowiednich pracowników oraz zapewnianie im dostępu do doskonalenia swojej wiedzy i umiejętności będzie przyczyniać się do podejmowania przez nich właściwych decyzji.
Rozwój zrównoważony oraz gospodarka cyrkularna
Gospodarka cyrkularna skupia się na projektowaniu oraz promowaniu takich produktów, które są trwałe oraz mogą zostać ponownie wykorzystane, naprawione bądź zregenerowane. Aby osiągnąć taką sytuację, praktyki produkcyjne oraz konsumpcyjne będą musiały się równocześnie zmieniać. Należy produkować więcej, ale z użyciem mniejszej ilości materiałów, a także konsumować w sposób bardziej odpowiedzialny.
Wprowadzanie zmian dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu dla produkcji jest nie tylko prostsze i bardziej opłacalne niż dołączanie wielu systemów. Tworzy poziom integracji danych i procesów niezbędny do dostarczania informacji w czasie rzeczywistym dla całej firmy. Dzięki poprawie widoczności danych i inteligencji biznesowej pracownicy produkcyjni mogą podejmować świadome decyzje w ważnych dla nich obszarach w celu zaspokojenia potrzeb klientów i zwiększenia ich poziomu zadowolenia.
Skontaktuj się z nami i dowiedz się w jaki sposób oprogramowanie do zarządzanie produkcją może pomóc w transformacji Twojej firmy w nadchodzącym roku.
Najpopularniejsze wpisy
5 wyzwań kierownika magazynu
Zarządzanie magazynem jest kluczowym procesem, który nie tylko wymaga precyzji…
Co oznacza Cyfrowy Paszport Produktu…
UE zamierza wprowadzić mechanizm elektronicznych dokumentów, który pozwoli użytkownikom śledzić…
9 kroków do skutecznego wdrożenia…
Odkryj kluczowe kroki, które zapewnią efektywne wdrożenie systemu zarządzania magazynem…
Bezpieczeństwo w magazynie
Bezpieczeństwo w magazynie to podstawa działalności każdej firmy logistycznej. Zagrożenia…
Zobacz nasze realizacjeNasze realizacje
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system usprawniający zarządzanie obiegiem dokumentów oraz komunikację wewnętrzną w firmie.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.
Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowoczesnej platformy sprzedażowej Asiston B2B.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system do zarządzania procesami logistyki magazynowej z rozbudowanymi modułami przyjęć i wydań magazynowych dla firmy Krakfach.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy internetową hurtownię sprzedaży B2B z rozbudowanymi modułami reklamacji i e-faktur dla firmy ART-MAR.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system elektronicznego obiegu dokumentów z rozbudowanym modułem pism przychodzących i wychodzących.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy internetową hurtownię B2B z rozbudowanym katalogiem produktów oraz integracją z Subiektem Nexo.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy internetową platformę sprzedaży B2B z zaawansowanym systemem cenników, rozbudowanym filtrowaniem oraz wielokoszykowością dla hurtowni części elektronicznych Micros.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy system kontroli przyjęć i wydań magazynowych z dedykowanym modułem handlowym w celu zoptymalizowania procesów kompletacji zamówień.
Zaprojektowanie systemu do kontroli przyjęć i wydań magazynowych.
Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy platformę B2B, której głównym celem jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.
Celem zaprojektowania i wdrożenia platformy B2B jest zautomatyzowanie procesów sprzedażowych oraz zwiększenie zasięgu odbiorców, a także usprawnienie obsługi zamówień.
Wdrożenie systemu Asiston EOD miało na celu usprawnienie zarządzania, przechowywania oraz obiegu dokumentów, a także komunikacji wewnątrz firmy.
Głównym celem wprowadzenia systemu elektronicznego obiegu dokumentów była potrzeba usprawnienia zarządzania obiegiem dokumentów oraz komunikacją wewnętrzną w firmie.
Wprowadziliśmy elektroniczny obieg informacji oraz dokumentów, usprawniający komunikację i współpracę pomiędzy oddalonymi ośrodkami
Zaprojektowaliśmy oraz wdrożyliśmy system, który usprawnił i uporządkował pracę całego skupu, pozwalając rejestrować towary.
Zainteresowany wdrożeniem Systemu WMS w Twojej firmie? Porozmawiajmy.
Dane firmy
Asiston Sp. z o. o.
ul. Nad Przyrwą 13
35-234 Rzeszów
REGON: 061443359
NIP: 9212029007
KRS: 0000429107